Wszystko, co musisz wiedzieć o odnawianiu metalowego ogrodzenia

brama-wjazdowa-dwuskrzydlowa

Żadne metalowe ogrodzenie nie będzie Ci długo służyło, jeśli nie zadbasz o jego prawidłową konserwację. Wszystko, co jest narażone na nieustanne działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, wcześniej czy później ulega uszkodzeniom. W przypadku metalowych ogrodzeń ich najczęściej spotykanym wrogiem jest korozja.

Duża rdza nie tylko burzy estetykę domu, ale przede wszystkim sprawia, że ogrodzenie nie jest wytrzymałe i nie spełnia dobrze swojej najważniejszej funkcji, jaką jest ochrona Twojej posiadłości. Dlatego co kilka lat warto poświęcić trochę czasu na jego odnowę – jeśli będziesz wiedział, jak to dobrze zrobić, proces renowacji nie będzie bardzo czasochłonny. Poznaj najważniejsze zasady czyszczenia metalu, które pomogą Ci skutecznie poprawić stan ogrodzenia i zapomnij o rdzy na długie lata!

Sprawdzony sposób na szybsze odnowienie ogrodzenia

Im większa rdza, tym dłużej potrwa czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego. Dlatego warto uważnie obserwować jego stan oraz nie zwlekać z rozpoczęciem odnowy. Większość producentów zaleca renowację co 3-4 lata, ale tak naprawdę wszystko zależy od warunków atmosferycznych – im więcej pojawia się kwaśnych opadów albo różnic temperatur, tym szybciej rozwija się korozja. Z tego powodu trzeba też zwrócić uwagę na czas, w jakim chcesz przeprowadzić prace. Najlepiej odnawiać ogrodzenie na wiosnę lub lato, kiedy temperatura wynosi 10-25 stopni, a powietrze nie jest zbyt wilgotne. Przeprowadzenie renowacji w niesprzyjających warunkach nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów i będzie wymagało powtórzenia.

Rzeczy, których potrzebujesz, żeby idealnie odświeżyć swoje ogrodzenie we własnym zakresie

Kiedy już ocenisz stan ogrodzenia, musisz zebrać wszystkie niezbędne narzędzia do wykonania prac. Co powinieneś mieć pod ręką, żeby renowacja przebiegła sprawnie i bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek? Oto lista najważniejszych rzeczy:

  • druciana szczotka do metalu – nie kosztuje zbyt dużo, a dzięki różnorodności kształtów sprawi, że szybciej usuniesz rdzę z metalowych elementów ogrodzenia.
  • papier ścierny grubo- i drobnoziarnisty – pomoże Ci dotrzeć do trudno dostępnych miejsc zajętych korozją oraz zmatowić powierzchnię ogrodzenia, co dodatkowo zwiększy przyczepność farby.
  • szlifierka – sprawdzi się w przypadku ogrodzeń, na których rdza jest bardziej rozwinięta i wymaga większego wkładu pracy w oczyszczenie.
  • środek odtłuszczający – jego najważniejszym zadaniem jest pozbycie się zanieczyszczeń z powierzchni przeznaczonej do malowania, a tym samym przedłużenie trwałości farby.
  • preparat antykorozyjny – tworzy ochronną powłokę w miejscach, których nie uda Ci się dokładnie oczyścić, dzięki czemu powstrzymuje dalszy rozwój rdzy.
  • farba podkładowa – gwarantuje lepszą trwałość pomalowanego ogrodzenia, a także zmniejsza szkodliwe działanie wilgoci.
  • farba dekoracyjna do metalu – wbrew pozorom jej zakup wcale nie jest taki prosty. Stale rozwijający się rynek sprawia, że mamy do wyboru różnego rodzaju farby, które oferują bardzo ciekawe wykończenia – błyszczące, matowe albo nadające ogrodzeniu zabytkowy, szlachetny wygląd. Warto poświęcić trochę więcej czasu na zakup farby i dodać zewnętrznemu wystrojowi domu nieco charakteru.
  • pędzel – średniej wielkości pędzel idealnie sprawdzi się do malowania zarówno większych, jak i trudniej dostępnych miejsc.

O czym musisz pamiętać podczas odnawiania?

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego to proces, który składa się z kilku etapów. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób powinien przebiegać każdy z nich i czemu tak naprawdę służy. Tylko wtedy podejmiesz się pracy z należytą starannością oraz będziesz miał pewność, że ogrodzenie wytrzyma długie lata w nienaruszonym stanie.

Pierwszym etapem prac jest usunięcie wszystkich starych warstw znajdujących się na ogrodzeniu. Musisz zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju ślady rdzy, ponieważ nawet najmniejsza jej pozostałość przepisze Twoje starania na marne. Następnie przyda się środek odtłuszczający, które usunie resztę zabrudzeń i zwiększy przyczepność farby. Zwróć też uwagę, czy na ogrodzeniu nie ma żadnych pozostałości poprzednich warstw, na przykład pyłu.

Drugi krok to konserwacja. Nałóż na ogrodzenie preparat antykorozyjny, który zapobiegnie rozwojowi rdzy, a następnie pomaluj całość farbą podkładową. Podczas tego etapu także niezwykle ważna jest staranność – musisz mieć pewność, że pokryłeś specjalistycznymi preparatami całe ogrodzenie. W przeciwnym wypadku rdza zacznie się rozwijać w niezabezpieczonym miejscu i szybko pokryje większość Twojego płotu.

Ostatnim etapem czyszczenia i renowacji ogrodzenia metalowego jest malowanie farbą dekoracyjną. Kiedy już wybierzesz taką, która idealnie sprawdzi się w połączeniu z pozostałym wystrojem domu, upewnij się, że wszystkie poprzednie warstwy zdążyły w pełni wyschnąć. Przeczytaj uważnie instrukcję producenta i stosuj się do jego poleceń. W większości przypadków warto nałożyć dwie warstwy farby, żeby uzyskać trwały oraz estetyczny efekt.

Niektórzy producenci proponują nieco szybsze rozwiązania, dzięki zastosowaniu farby antykorozyjnej i dekoracyjnej w jednym. Podczas odnawiania ogrodzenia takimi środkami nie trzeba bardzo dokładnie oczyszczać powierzchni metalu – wystarczy usunąć największe skupiska rdzy. Warto jednak pamiętać, że ten sposób nie do końca się sprawdzi w przypadku bardzo zniszczonych ogrodzeń.

Odnawianie ogrodzeń metalowych – co rekomendujemy?

Istnieje takie ryzyko, iż wszystkie konwencjonalne metody wykonywane na własną rękę mogą jeszcze bardziej pogłębić zniszczone ogrodzenie. W kwestii liftingu, jeśli decydujemy się go wykonywać w ramach usługi dodatkowej dla klientów, optujemy za opcją piaskowania – w przypadku, gdy konstrukcja ulega zniszczeniu, działamy zgodnie z podstawowymi wytycznymi, tj. Odcynkowanie, cynkowanie na nowo i proszkowe malowanie. Jednak z doświadczenia wiemy i to też sugerujemy klientom, że najlepszym rozwiązaniem, kiedy w grę wchodzi dylemat odnawiania ogrodzenia jest... zamówienie nowego.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.