Stylowe ogrodzenia - dopasuj je do swojego domu!

stylowe-ogrodzenia

Zapytaj o cenę

Dzisiejsze rozwiązania technologiczne i stylistyczne w zakresie budownictwa oraz aranżacji przestrzeni dają bardzo duże możliwości w kontekście wyboru konstrukcji dla domu i ogrodu. Płoty i ogrodzenia stanowią bardzo ważny element w przypadku budowy domu jednorodzinnego (ale nie tylko!), który zapewnia bezpieczeństwo, ale służy też celom estetycznym. Nowoczesne ogrodzenia mogą być niezwykle zróżnicowane, dlatego nietrudno znaleźć wersję, która spełni wszystkie wymagania i będzie współgrać z designem samego domu i ogrodu.

Stal - królowa ogrodzeń

Najpopularniejszym rodzajem ogrodzeń, w przypadku rodzimych posesji, są niewątpliwie płoty panelowe. Dużą część z nich stanowią wersje stalowe. Stworzone są najczęściej z jednakowych płyt, które oddzielone są od siebie słupkami wykonanymi z metalu, betonu, kamienia lub cegły. Co ciekawe, mogą one przybierać naprawdę różne postacie, co sprawia, że są nadal chętnie wykorzystywane, nawet przez miłośników nowoczesności i minimalizmu. Ogrodzenia metalowe (zwłaszcza w wersji ocynkowanej i malowanej proszkowo) są przede wszystkim wytrzymałe i odporne na warunki panujące na zewnątrz. Nie są do tego podatne na korozję, dlatego zachowują swoje właściwości praktyczne i wizualne przez długie lata. Stal nie jest oczywiście jedynym wykorzystywanym materiałem. Jakie ciekawe rodzaje ogrodzeń dostępne są na rynku?

Ogrodzenia i bramy - różnorodność stylistyczna

Podział stylistyczny może przebiegać niezależnie od zastosowanych materiałów. Prosty płot palisadowy może być wykonany zarówno z metalu, jak i drewna. Trzeba jednak przyznać, że ocynkowana stal to najczęściej używane tworzywo. Wszystko dlatego, że jest niezwykle wytrzymała oraz na długo zachowuje swoje właściwości wizualne (zwłaszcza wtedy, gdy malowana jest proszkowo wysokiej jakości farbą). Jakie masz możliwości w doborze designu wymarzonego ogrodzenia?

  • Minimalizm — chociaż jest ważnym elementem nowoczesnych kompozycji, dzięki swojej neutralności pasuje również do klasycznych aranżacji. Jeżeli podoba Ci się proste ogrodzenie, bez licznych ornamentów i ozdób, minimalistyczna konstrukcja będzie strzałem w dziesiątkę.
  • Styl nowoczesny — obecnie królują rozwiązania nieskomplikowane, lecz wyraźne w swojej formie. Doskonałym przykładem są wspomniane ogrodzenia panelowe palisadowe, gdzie poziome przęsła dodają całości dynamiki i ciekawego charakteru.
  • Ogrodzenia ozdobne — wyróżniają się swoją formą, zawierają sporą liczbę ornamentów, np. w postaci przęseł z zawijasami lub metalowymi ozdobami w przeróżnych kształtach. Do tego dochodzą oryginalne groty, które stanowią zakończenia prętów.
  • Tradycja i elegancja — klasyka często jest tym, co sprawdza się najlepiej. Stylowe ogrodzenia systemowe, czy pozostałe rodzaje płotów, świetnie uzupełnią aranżację posesji, jeżeli tylko będą dobrze wykonane i dopasowane do pozostałych elementów. Ważna jest w tym przypadku spójność stylistyczna.

Rodzaje płotów do stylowego domu

Nowoczesność w dzisiejszym rozumieniu pozostawia tak naprawdę dość dużą swobodę w doborze poszczególnych elementów. Często innowacyjne rozwiązania łączone są z tradycyjnymi wzorcami. Można jednak zauważyć tendencję do powolnego odchodzenia od standardowych konstrukcji, jakimi są bardzo popularne swego czasu płoty betonowe, wykonane z jednostronnie rzeźbionych płyt. Ogrodzenia kute (nowoczesne, jak i tradycyjne) pozwalają już na większą uniwersalność — wszystko zależy od ostatecznego kształtu metalowych paneli. Na tym jednak dopiero zaczyna się zabawa z wyborem wymarzonego rozwiązania. Na rynku, oprócz wspomnianych wersji stalowych, dostępne są płoty drewniane, betonowe wylewane, kamienne, czy gabionowe. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i jakie posiadają zalety? Poniżej zaprezentowane są najpopularniejsze rozwiązania, które sprawdzą się w przypadku stylowych domów.

Ogrodzenia palisadowe

Palisadowe płoty swoją nazwę zawdzięczają konstrukcji stalowych płyt, stanowiących ich podstawowy element. Składają się one z przęseł rozmieszczonych obok siebie poziomo lub pionowo. W popularnej obecnie, nowoczesnej wersji, takie ogrodzenia są dosyć wysokie i posiadają szerokie przęsła, najczęściej w kolorze czarnym. Jeżeli chodzi o rodzaj podstawy, możliwości jest bardzo dużo — można zdecydować się na metalowe podpory, w barwie płotu (w wersji z betonową podmurówką lub bez), a także słupki betonowe czy kamienne, pomiędzy którymi umieszcza się płyty stalowe. Podmurówka również może być wykonana z różnych materiałów oraz różnić się wielkością, co znacząco wpływa na wygląd całej konstrukcji. Metalowe ogrodzenie poziome sprawdza się doskonale w przypadku nowoczesnych domów. Jeżeli wolisz tradycyjne rozwiązania, wybierz węższe przęsła pionowe z dodatkowymi zdobieniami. Ogrodzenia klasyczne to świetny wybór dla własnej posesji.

Stylowe ogrodzenia betonowe

Ciekawym rodzajem nowoczesnych ogrodzeń są płoty betonowe wylewane. Od wspomnianych już wersji prefabrykowanych jednostronnie (lub w niektórych przypadkach obustronnie rzeźbionych) różnią się diametralnie. Mogą przybierać bardzo różnorodne kształty, jednak posiadają cechy wspólne — przede wszystkim są to scalone konstrukcje, które często nie posiadają widocznej struktury, jak ma to miejsce w przypadku np. wersji kamiennych. Istnieją jednak ogrodzenia betonowe tworzone w jeszcze inny sposób — ze specjalnych bloczków lub dużych płyt, które jednak na miejscu zamieniają się w zespoloną konstrukcję, znacznie różniąca się od standardowych rozwiązań. Wylewany beton może stanowić również podstawę do instalacji paneli stalowych w przypadku klasycznych ogrodzeń kutych.

Nowoczesne ogrodzenia drewniane

Przęsła stosowane w różnego rodzaju płotach mogą być wykonane z drewna. W tym przypadku również dostępne są opcje z podmurówką i bez oraz z metalowymi, betonowymi, kamiennymi, czy drewnianymi słupkami. Mogą one mieć formę płotów palisadowych lub składać się z osobnych płyt, montowanych na miejscu. Ogrodzenie drewniane z desek poziomych to ciekawa alternatywa dla przęseł metalowych. Należy jednak pamiętać, że o drewno trzeba dbać, by nie dopuścić do pogorszenia jego właściwości. Niezbędna jest regularna konserwacja, przy pomocy specjalistycznych środków.

Na rynku dostępne są jednak wysokiej jakości panele drewnopodobne z tworzywa sztucznego. Występują w ponad 20 odcieniach kolorystycznych. Strukturą przypominają do złudzenia drewno. Ale ich największą zaletą jest brak konieczności ich corocznego malowania. Panel drewnopodobny jest wykonany z materiału odpornego na czynniki zewnętrzne.

Płoty gabionowe

Płot nowoczesny w stylu, o którym nie można nie wspomnieć. Jedni kochają tę stylistykę, inni nie darzą jej szczególną sympatią. Ważne jest jedno - ogrodzenia gabionowe są niezwykle oryginalne i pozwalają wyróżnić swoją posiadłość z otoczenia. Składają się one ze specjalnych kamieni, które umieszczone są w tzw. klatce, czyli połączonych ze sobą metalowych prętach, mających z obydwu stron zabezpieczyć kamienie i zachować je w jednym miejscu. Mogą one prezentować różne wzory i odcienie, co dodatkowo zwiększa uniwersalność konstrukcji.

Stylowe ogrodzenia - podsumowanie

Nowoczesne ogrodzenia domów mogą przybierać bardzo różnorodną formę, w zależności od wykorzystanych materiałów i wybranej stylistyki. Możliwych rozwiązań jest naprawdę wiele, jednak nadal można zauważyć, że ogrodzenia metalowe (poziome i pionowe) są najchętniej wybierane przez klientów. Nowoczesne płoty często przybierają oryginalną formę, która przyciąga wzrok i pozwala się wyróżnić. Ważne jest jednak, aby producent bram i ogrodzeń, którego wybierzesz, zapewniał najwyższa jakość używanych materiałów. Od tego bowiem zależy satysfakcja z ostatecznego zakupu.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV