Jaki jest standardowy wymiar przęsła/bramy?

wymiar-przesla-bramy

Właściciele domów zwracają uwagę na to, by wymiar i moment wjazdu bramki nie dostarczał problemów w zakresie codziennego wjazdu na posesję. Dlatego, już na etapie projektowania tego elementu zagospodarowania terenu, warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodę na co dzień. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzi się brama przesuwna, a kiedy indziej rozwieralna. Warto też wiedzieć, jaki wymiar bramy mieć, by na co dzień komfortowo z niej korzystać i nie zmagać się z problemami, które utrudniałyby wjazd na posesję.

Brama wjazdowa i furtka - najważniejsze miejsce w ogrodzeniu

Furtka oraz brama główna to najistotniejsze miejsca, które stanowią połączenie terenu należącego do domu oraz ulicy. Każdego dnia korzysta się z bramki i furtki, zarówno w dzień, jak i nocą. Stąd tak ważne jest, by miejsce ich lokalizacji nie było przypadkowe.

Lokalizacja bramy wjazdowej znajduje się w projekcie zagospodarowania każdej działki. Jeśli chcemy zmienić to - wówczas konieczne jest uzgodnienie tej kwestii z zarządcą drogi. Na co dzień warto też wiedzieć jak ułatwić sobie codzienne korzystanie z bramy i jaki wymiar przęsła wybrać. Ma to niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o wygodę codziennego wjazdu i wchodzenia na posesję.

Jak znaleźć najlepsze miejsce dla bramy wjazdowej oraz furtki?

Furtkę i bramę wjazdową na ogół umieszcza się blisko siebie. Dzięki temu na co dzień można sprawnie obserwować z domu kto wchodzi i wychodzi z posesji, co jest bardzo wygodne. Kolejny atut wiąże się z faktem, że kable instalacyjne do zasilania urządzeń bramy oraz furtki prowadzą w takiej sytuacji w jednym kierunku.

W praktyce, jednak nie zawsze położenie domu daje możliwość wskazanego wyżej rozwiązania. Wówczas można, jednak zdecydować się na nietuzinkowe, interesujące pomysły, które dają możliwość połączenia wygody i bezpieczeństwa. Zawsze warto mieć na uwadze takie kwestie jak wygoda zjazdu z posesji. Należy go wykonać w miarę szybko, w trakcie jednego manewru, by samochód nie utrudniał ruchu innym uczestnikom ruchu. Dlatego można, dla własnej wygody i komfortu innych osób, które korzystają z ulicy, umieścić bramę wjazdową i furtkę w bardziej skomplikowanym układzie w ogrodzeniu.

Wymiary bramy wjazdowej - podstawowe dane

Specjaliści wskazują, że brama wjazdowa powinna mieć co najmniej 2,4 m szerokości. Nie jest to wiele, dlatego, jeśli posiadamy odpowiednio dużo miejsca - warto jeszcze zwiększyć te parametry i zrobić bramę co najmniej 3-metrową.

Ważną kwestia jest również fakt jak ma się otwierać brama. Od tego zależy wielkość przestrzeni wokół niej.

W przypadku bram rozwieralnych ich skrzydła są mocowane na zawiasach, które otwierają się do wewnątrz posesji. Sprawdzą się one głównie na posesjach z dłuższym podjazdem, gdzie na otwarcie skrzydeł wymagana jest spora ilość miejsca. Wrota tego typu bram znajdują się na zawiasach, które są wmurowane w słupki bramy lub przesuwane po nich. Jeśli chodzi o kat rozwarcia tego typu wrót, to zależy to od rodzaju zawiasów i może wynosić nawet do 180 stopni. Na dole tego typu bram mocuje się rygle blokujące, które chronią przed nieprzewidzianym otworzeniem się zamkniętej bramy a także przed nagłym zamknięciem, co mogłoby uszkodzić samochód. Montuje się również ogranicznik w podłożu od strony ulicy, co nie daje możliwości otwarcia bramy na zewnątrz.

Wymiary furtki - najważniejsze kwestie

Furtka powinna mieć co najmniej 0,9 m szerokości. Na ogół kupuje się ją wraz z bramą - w komplecie, przy czym obie są mocowane blisko siebie. Ważne, by dobrze się prezentowały. Furtka jest mocowana na zawiasach, które zakotwicza się w murze lub też w słupkach, przyspawanych do niej. Aby furtka nie otwierała się na zewnątrz - mocuje się metalową listwę, którą przytwierdza się do drugiego słupka.

Wymiar przęsła/bramy - jak go prawidłowo wybrać i na co zwracać uwagę?

W wielu przypadkach sprawdza się inny niż zalecany model przęsła. Co wówczas zrobić? Niestandardową szerokość i wysokość przęsła można zamówić u profesjonalnej firmy, która oferuje produkty dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dostarcza ona produkty dobrana na miarę, które wymagają, jednak podania takich wytycznych jak:

  • określenie parametrów bramy wjazdowej, co zależy od miejsca wjazdu na posesję i wymiarów. Poleca się od 3,5 metra do 4 metrów, natomiast to, co oferują renomowane formy mieści się też w nieco innych graniach;
  • określenie parametrów furtki, które stanowią minimum 0,8 metra, przy czym wskazuje się, że idealna wartość wynosi od 1 do 1,2 metra. Dla osób niepełnosprawnych, w celu dopasowania wjazdu do ich potrzeb, zaleca się 1,2 metra;
  • jeśli chodzi o przęsła, to idealne, polecane proporcje wynoszą tyle, co dwukrotność wysokości, np. w przypadku 1 metra wysokości zaleca się 2 metry długości przęsła.

Brama wjazdowa oraz furtka to elementy ogrodzenia, których wielkość i położenie warto dobrze przemyśleć. Istotne znaczenie ma także taka kwestia jak wymiar przęsła. Dzięki temu na co dzień możliwe będzie właściwe korzystanie z tych elementów ogrodzenia. To ważne, bo zarówno w dzień, jak i w nocy korzystamy z nich.

Z innych, ważnych kwestii, jakie warto przytoczyć, znaczenie ma także fakt, by wjazd znajdował się na wysokości garażu. Wówczas (zakładając, że posiada też co najmniej 4 metry szerokości) możliwe jest swobodne manewrowanie samochodem, niezależnie od pory roku. Powala to również na wygodny wjazd większych samochodów - w tym samochodów dostawczych.

Szerokość furtki to standardowo 90 cm. Najczęściej wybierane bramy często są obecnie zastępowane przez modele przesuwne - na ogół samonośne, które posiadają automatykę. Wówczas skrzydło jest osadzone na wysięgniku, co powoduje, że w zimie śnieg oraz inne zanieczyszczenia nie mają wpływu na swobodny ruch. Ma to znaczenie w kwestii codziennego korzystania z wjazdu. Wskazuje się, że model przesuwny jest najchętniej wybieranych i najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy podjazd do garażu nie jest duży i kiedy nie posiadamy dużej działki. Warto, jednak zadbać o takie kwestie, jak swobodne poruszanie skrzydła wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.