Śmietnik w ogrodzeniu – jak wkomponować?

smietnik-w-ogrodzeniu

Śmietnik jest elementem architektury, którego przeznaczenie jest oczywiste, a już szczególnie niereprezentatywne. Jego rolą jest przede wszystkim spełnianie swojej funkcji, a więc umożliwianie składowania i segregacji odpadów. Rozwiązań lokalizacji śmietnika w taki sposób, aby nie rzucał się w oczy jest dużo, jednak najprostszym jest wkomponowanie go np. w ogrodzenie... frontowe! Tak – śmietnik na froncie nie do poznania. Ale jak?

Śmietnik – niezbędnik każdej posesji

Nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości. Co prawda ten element architektury z pewnością nie należy do grupy tych eleganckich, jednak jego miejsce na terenie posiadłości jest konieczne, a przy tym dobrze, jeśli nie jest dostrzegalne, z kolei użytkownicy powinni mieć do niego łatwy dostęp. Usytuowanie śmietnika w ogrodzeniu może pomóc rozwikłać problem lokalizacji, tym bardziej, że jego obecność regulują przepisy prawa.

Śmietnik w ogrodzeniu to metoda, która pod względem aranżacyjnym powierzchni przeznaczonej na składowanie odpadów staje się coraz bardziej powszechna. Przyjęło się, iż śmietniki ukrywa się gdzieś na tyłach posesji, co tylko utrudnia organizację i wiąże z regularnym wystawianiem pojemników przed posesję, a przecież kontener można dziś zbudować z tych samych elementów, z których zbudowana jest konstrukcja ogrodzenia! Brzmi sprytnie, prawda? Owszem! Dostęp do pojemników z odpadami jest znacznie bardziej ułatwiony zarówno lokatorom posiadłości, jak i służbom, które zajmują się wywozem śmieci. Ponadto takie rozwiązanie sprawia, że cała konstrukcja jest niezwykle spójna pod kątem architektonicznym z ogrodzeniem, a przy tym całkowicie niewidoczna. Co zatem należy wziąć pod uwagę, decydując się na zbudowanie śmietnika, a raczej jego wmontowanie w ogrodzenie?

Przepisy prawa budowlanego a kwestia śmietnika

Mieszkając w domu jednorodzinnym, spoczywa na nas obowiązek gromadzenia odpadów. W tym aspekcie obowiązują dokładne przepisy prawa budowlanego, przede wszystkim w przypadku, gdy zdecydujesz się na śmietnik w ogrodzeniu – osłona z zadaszeniem wchodzi już w skład małej architektury. Zgodnie z Art. od 22 do 25 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w związku z warunkami technicznymi, jakie powinny spełniać budynki i ich lokalizacja, wszystkie pomieszczenia lub altany śmietnikowe, wewnątrz których znajdują się kontenery/pojemniki:

  • śmietnik nie może stać bliżej niż 10 metrów od drzwi i okien budynków mieszkalnych. Wyjątek stanowi zabudowa jednorodzinna – odległość zminimalizowana jest do 3 metrów.
  • śmietnik nie może stać bliżej niż 3 metry od granicy z działką sąsiedzką, natomiast w przypadku zabudowy jednorodzinnej odległość zminimalizowana jest do 2 metrów.
  • jeśli jednak sąsiedzi zdecydują się na wybudowanie przylegających do siebie osłon śmietnikowych ze wspólnym zadaszeniem na granicy działek, minimalna odległość od działki sąsiada przestaje obowiązywać – przepisy nie mają tu mocy prawnej.
  • droga (dojazd/dojście) do pomieszczeń śmietnikowych lub osłon powinna być obligatoryjnie utwardzona.

Chcąc postawić element małej architektury, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Wystarczy samo zgłoszenie.

Śmietnik w ogrodzeniu – etap projektowy

Miejsce, w którym będą segregowane i składowane odpady warto zaplanować i wyznaczyć już na początku tworzenia projektu zagospodarowania. To właśnie linia ogrodzenia uważana jest za najlepszą lokalizację do tego rodzaju elementów architektury.

Podczas projektowania warto uwzględnić zadaszenie wiaty śmietnikowej. Oczywiście zadaszenie nie jest obligatoryjne, ale z pewnością dobrze jest wziąć je pod uwagę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – czynniki atmosferyczne. Deszcz, śnieg, słońce – wiata pozwoli wyeliminować przykre konsekwencje w postaci zalanych kontenerów czy konieczność odśnieżania klap pojemników śmietnikowych. Co więcej, zadaszenie chroni pojemniki z odpadami przed nagrzaniem. Pamiętaj, żeby wiatę osłony śmietnikowej umieścić na takiej wysokości, która pozwoli na swobodne użytkowanie i łatwy dostęp do pojemników.

Druga sprawa to... podłoże. Najogólniej rzecz biorąc, zainwestuj w taką podłogę, którą łatwo jest utrzymać w czystości. Do najpopularniejszych wykończeń należy kostka, którą wykorzystuje się do wyłożenia podjazdu. Ułóż podłogę równo z nawierzchnią zewnętrzną, aby uniknąć kłopotliwego wywozu pojemników śmietnikowych.

Po trzecie – zaplanuj odpowiedni rozmiar śmietnika. W zależności od tego, ile śmieci produkujesz w skali tygodnia, tyle przestrzeni będziesz potrzebować do przechowywania pojemników. Pamiętaj o wystarczającej przestrzeni, aby móc zmieścić wszystkie kontenery i manewrować pojemnikami.

Po czwarte – furtka. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest montaż dwóch zamykanych na klucz furtek. Jedna przeznaczona jest dla Ciebie i reszty domowników, natomiast druga dla służb wywożących śmieci. Zewnętrzną furtkę powinno się otwierać wyłącznie wtedy, kiedy przyjeżdżają służby, co pozwoli zabezpieczyć przestrzeń przed osobami trzecimi. Według przepisów furtka powinna mieć szerokość 80 centymetrów i otwierać się na zewnątrz.

Śmietnik w ogrodzeniu – lokalizacja

Do najczęściej wybieranych przez klientów rozwiązań należy lokalizowanie wiaty śmietnika w ogrodzeniu w jego rogu, jak najdalej od furtki głównej. Czasami jednak znaczne oddalenie nie jest możliwe ze względów technicznych, wówczas należy pamiętać, aby furtka prowadząca do domu nie kolidowała z furtką osłony i odwrotnie. Dobrym pomysłem jest też delikatne cofnięcie podjazdu, co stworzy efekt wypchnięcia śmietnika.

Śmietnik w ogrodzeniu można w prosty sposób zamaskować – wystarczy zbudować go z tych samych elementów, z których powstało ogrodzenie, co powoduje spójność całej konstrukcji i nie wyodrębnia jej poszczególnych części. Maskować można również pnączami roślin, które dodają konstrukcji miłego dla oka efektu. Taki naturalny kamuflaż w postaci winorośli czy rdestówki zdaje egzamin na piątkę z plusem. Ponadto zamykaj kontenery, nie umieszczaj luźnych toreb foliowych i cyklicznie dezynfekuj pojemniki.

Śmietnik w ogrodzeniu? Trzy razy tak!

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.