Płoty kute jako nieodzowny element posesji

ploty-kute-na-posesji

Każda posesja musi mieć własne ogrodzenie. Wyznacza ono bowiem granice własności i pokazuje, że konkretnego terenu nie powinny przekraczać osoby niepowołane. Ważne jest także to, że ogrodzenie powinno być jednak nie tylko ochroną, ale także ozdobą. Stąd też jego wybór trzeba dokładnie przemyśleć. Najlepiej sprawić się mogą płoty kute, które są mocne i solidne, a zarazem niezwykle efektowne.

Trwałe i eleganckie ogrodzenia

Płot pokazuje, że dany teren jest chroniony i należy do konkretnych osób. Nie można go przekraczać, gdy nie jest się do tego uprawnionym. Każdy właściciel posesji (działki rolniczej, domu jednorodzinnego, osiedla, obiektu przemysłowego) buduje więc płot, który umożliwia dokładne wskazanie granic jego własności. Tak było już od setek lat i tak jest obecnie. Zmieniła się jedynie forma, w jakiej takie ogrodzenia występują. Są one dostępne w kilku opcjach (ogrodzenie z PCV, panele ogrodzeniowe), ale jednym z najpopularniejszych (ze względu na swoje zalety) są kute płoty. Jednym z kryteriów ich wyboru staje się wysokość.

Mogą być one:

  • niskie - wybierane najczęściej przez osoby, które ogrodzenie uważają za ozdobę, a nie za ochronę (tą stanowić ma np. alarm),
  • wysokie - instalują je osoby chcące, by ogrodzenie stało się ochronąNiezależnie jednak od wysokości, bardzo ważne jest to, by płot był naprawdę dobrej jakości, by mógł służyć przez długie lata.

Czym się charakteryzują płoty kute?

Takie ogrodzenia są wyjątkowe, ponieważ powstają ze stali, w warsztatach kowalstwa artystycznego - metodą kucia.

W związku z tym każdy ich element jest:

   • wykonywany indywidualnie,
   • niezwykle estetyczny,
   • solidny oraz trwały.

Każdy kowal stara się bowiem, by efekty jego pracy były jak najlepsze. Kute płoty są nieco droższe niż inne ogrodzenia, ale taka inwestycja zwraca się, bo są one używane przez naprawdę wiele lat, nie tracąc swojego stylowego wyglądu.

Warto wiedzieć, że zarówno rzemieślnicy (związani z kowalstwem), jak i zakłady metalowe w swojej ofercie mają zarówno:

   • gotowe zestawy do budowy ogrodzeń,
   • poszczególne elementy składowe, które można nabyć osobno.

Oznacza to, że nabyć może płot w opcji kompleksowej (wszystkie części łącznie), ale nic nie stoi na przeszkodzi, by dowolnie wybierać poszczególne elementy (sztuki) ogrodzenia. Kolejną istotną sprawą jest kwestia bezpieczeństwa. Po pierwsze, kute płoty muszą spełniać wszystkie specjalistyczne normy techniczne. Po drugie, choć z założenia mają służyć ochronie, to nie mogą być one jednak wyposażone w takie zabezpieczenia, które stanowić będą zagrożenie dla innych osób (sąsiadów bądź przypadkowych przechodniów). Płoty wykonywane są tak, że (kiedy posiadają optymalną wysokość) same w sobie są nie do sforsowania. Nie da się też zrobić w nich wyłomów.

Cała konstrukcja jest na tyle solidna, że nie trzeba jej dodatkowo zabezpieczać. Kute ogrodzenia są najczęściej czarne albo szare, ale istnieje możliwość zamówienia ich także w trochę odważniejszych kolorach. Przewagą płotów kutych - nad innymi rodzajami ogrodzeń - jest to, że są one wykonywane na indywidualne zamówienie. W związku z tym właściciel danej posesji ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów, to znaczy:na wysokość ogrodzenia oraz wybór wyglądu jego poszczególnych elementów. Takiej swobody decyzyjnej zdecydowanie nie zapewniają ogrodzenia gotowe.

10 zalet płotów kutych

Płoty te posiadają wiele wymiernych zalet, a do dziesięciu najważniejszych zaliczyć można to, że ogrodzenia kute:

   1. Pasują zarówno do ochrony terenu posesji mieszkalnych, jak i różnego rodzaju instytucji.
   2. Są ładne, wykonane estetycznie, dlatego zawsze dodają posesji stylu oraz elegancji.
   3. Wykonuje się je ręcznie, co gwarantuje, ze każdy etap produkcji kontrolowany jest przez człowieka. Dzięki temu płoty kute mogą poszczycić się wysokiej jakości efektem końcowym.
   4. W porównaniu do innych typów ogrodzeń są one bardzo wytrzymałe. Zawdzięczają to oczywiście materiałom, z jakich są wykonywane, ale też odpowiednim technikom produkcji (m.in. spawalniczym).
   5. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, różnorodne warunki atmosferyczne, a także ingerencję fizyczną.
   6. Gwarantują ogrodzonemu przez nie terenowi wyższy poziom bezpieczeństwa, bo są mocne, mogą być też wysokie, a nawet zakończone ostrymi, metalowymi końcami, które trudno sforsować.
   7. Świetnie komponują się z roślinnością i dlatego stają się bardzo dobrym dopełnieniem ogrodów.
   8. Dobrze i ciekawie wyglądają w połączeniu z elementami betonowymi, ceglanymi lub marmurowymi.
   9. Przepuszczają światło, co jest trudne do osiągnięcia np. przy ogrodzeniach wykonanych z drewna.
   10. Posiadają zarówno uniwersalne (klasyczne), jak i oryginalne wzornictwo, dlatego wyglądają dobrze, niezależnie od tego gdzie się je zamieści. Do tego pasują do różnorodnych elewacji.

Na koniec warto zaznaczyć, że decydują się na płoty kute należy pamiętać o tym, że w czasie ich eksploatacji trzeba o nie odpowiednio zadbać. Oznacza to, że co kilka lat warto wykonywać przy nich odpowiednie prace konserwatorskie.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.