Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów - czym się charakteryzuje i ile kosztuje?

ogrodzenia_z_prefabrykowanych_elementów

Zapytaj o cenę

Budowa domu to kosztowna inwestycja, a wstępny kosztorys rzadko uwzględnia wszystkie wydatki. Na szczęście w wielu sytuacjach skorzystać można z gotowych prefabrykatów i tym samym zaoszczędzić pieniądze i czas. Takich gotowych komponentów można użyć na przykład do ogrodzenia posesji. Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów zamontować można samodzielnie. Jak to zrobić, jaki jest koszt takiego ogrodzenia i czy to praktyczne rozwiązanie? Pora się przekonać.

Ogrodzenie prefabrykowane czy tradycyjne?

Wybierając ogrodzenie domu, dobrze mieć na uwadze, że jest ono nie tylko zabezpieczeniem posesji, ale także jej ozdobą. W końcu to pierwszy element, który widzą goście. Przed wybraniem konkretnego rodzaju ogrodzenia, warto także zastanowić się, jaką ma pełnić funkcję. Czy powinno całkowicie skrywać dom i ogród przez wzrokiem osób trzecich? Czy może jednak umożliwić widok na zieloną okolicę?

Planując ogrodzenie posesji, rozważyć można kilka opcji. Jedną z prostszych i tańszych propozycji jest wbicie w ziemię metalowych słupków i zabetonowanie ich. Na takich słupkach zamocować można zwykłą siatkę drucianą lub metalową. Może to być tymczasowe rozwiązanie. Często także korzystają z niego osoby, które planują obsadzenie posesji iglakami – rośliny po kilku latach rozrastają się i same takie ogrodzenie tworzą. Alternatywą dla siatki jest eleganckie i wytrzymałe ogrodzenie stalowe.

Można też postawić otynkowane murki lub klasyczne, murowane ogrodzenie z cegły klinkierowej. Tu trzeba liczyć się ze znacznie większym kosztem – nie tylko samych materiałów, ale też pracy murarzy. Takie ogrodzenie dobrze się prezentuje, świetnie zabezpiecza posesję, ale jednocześnie przesłania domownikom widok na okolicę.

Opcją pośrednią jest podmurowane ogrodzenie stalowe. W tym przypadku również zamówić można usługi murarskie, ale jeśli liczy się czas i koszt, dobrze jest skorzystać z dostępnych na rynku prefabrykatów – gotowych komponentów do postawienia murków i słupków.
I między tymi elementami zamontować stalowe przęsła – praktyczne i stylowe.

Montaż elementów ogrodzenia prefabrykowanego

Ogrodzenia z prefabrykowanych części są solidne – to inwestycja na lata, którą da się wykonać samodzielnie. Gotowe komponenty kupić można choćby w internecie z dostawą na plac budowy domu. Na miejsce przyjeżdżają fragmenty murków – zazwyczaj o długości około dwóch metrów oraz gotowe słupki.

W przypadku większości tego typu prefabrykatów nie ma potrzeby wylewania fundamentów pod murki. Tylko słupki stawia się na stopach fundamentowych, a murki wspierają się właśnie na fundamentach słupków. Oczywiście wszystko zależy od konkretnych komponentów i zawsze lepiej dopytać producenta, w jaki sposób takie prefabrykowane ogrodzenie zamontować. Zazwyczaj do elementów ogrodzenia prefabrykowanego dołączana jest szczegółowa instrukcja montażu.

Ogrodzenie prefabrykowane – cena komponentów

Koszt ogrodzenia z prefabrykowanych części jest różny i przede wszystkim – zależny od wielkości działki i rodzaju materiału, z których te prefabrykaty powstały. Do tego trzeba doliczyć właściwe ogrodzenie stalowe, czyli najczęściej kilkanaście przęseł. Pierwszym krokiem do wyceny ogrodzenia posesji jest zmierzenie działki – wyliczenie łącznej długości murków i liczby słupków.

Jeden prefabrykowany słupek imitujący klinkier kosztuje około 120-200 zł. Podobny jest koszt murków. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość docinania komponentów ze względu na indywidualne potrzeby. Szacuje się, że koszt ogrodzenia z prefabrykowanych części jest nawet trzykrotnie niższy w porównaniu z tradycyjnie murowanym ogrodzeniem. Nie wspominając o oszczędności czasu.

Stalowe przęsła w ogrodzeniu z prefabrykatów

Po zamontowaniu podmurówki ogrodzenia i słupków można już kłaść stalowe przęsła ogrodzenia. Prefabrykowane elementy dobrze wyglądają i subtelnie podkreślą styl stalowych elementów. Poza istotną kwestią wyglądu stalowe ogrodzenie powinno być solidnie wykonane i zabezpieczone przed wilgocią oraz niską temperaturą.

Stalowe przęsła ogrodzeniowe powstają w wyniku precyzyjnego i zaawansowanego technologicznie procesu produkcyjnego. Pierwszym etapem produkcji jest spawanie i prace ślusarskie. Warto zwrócić uwagę, by podczas prac spawalniczych, producent dobierał odpowiednie parametry spawania do rodzaju konstrukcji.

Kolejno przęsła ogrodzenia powinny zostać poddane cynkowaniu ogniowemu, które zabezpiecza materiał przed korozją. Stalowe elementy zanurzane są w specjalnych wannach. W kąpieli cynkowej temperatura przekracza 450°C, dzięki czemu zabezpieczenie przed korozją jest długotrwałe.

Warto wybrać takie ogrodzenie, którego przęsła są malowane farbą proszkową, nakładaną metodą natrysku elektrostatycznego. Naładowane cząstki farby przylegają do stali równomiernie, a następnie są utwardzane w temperaturze 200°C.

Stalowe przęsła ogrodzenia montowane są do słupków za pomocą elementów ze stali szlachetnej. Przęsła dopasowywane są pod wymiar. Czasem pomiędzy słupkami „murowanymi” montowane są jeszcze słupki stalowe wzmacniające konstrukcję ogrodzenia.

Przęsła ogrodzeniowe - prefabrykowane ogrodzenia w różnym stylu

Dostępne na rynku prefabrykowane murki i słupki mają różny kształt, kolor i materiał. Jednak dopiero stalowe przęsła nadają ogrodzeniu konkretny styl.

Stalowe ogrodzenie wybrać można w zależności od budżetu, preferencji czy stylu samego domu. Można zdecydować się na rozwiązanie ekonomiczne (kolekcja Eco), które będzie jednocześnie najtańsze, minimalistyczne, lecz estetyczne. Takie ogrodzenie pasuje do każdego domu i każdej okolicy.

Można skusić się na nieco bardziej reprezentacyjną i elegancką formę ogrodzenia (kolekcja Classic). W tym wypadku przęsła mogą być wykonane z płaskowników, dzięki czemu ogrodzenie optycznie wydaje się lżejsze i jest dodatkowo ozdobione delikatnymi ornamentami czy grotami. Ogrodzenia z kolekcji Premium trafią w gust indywidualistów. Górna rama ma kształt łuku lub fali, a stylowe dekoracje znajdują się w środkowej części przęseł. Taka forma ogrodzenia jest ozdobą posesji, przydaje jej szyku i elegancji. Stalowe ogrodzenie może być także niesamowicie… wytworne, jeśli elementy dekoracyjne są ułożone w różnych częściach przęseł (kolekcja Style). Dużą popularnością cieszą się ogrodzenia stalowe w stylu nowoczesnym (kolekcja Modern). To minimalistyczny design - forma prosta, lecz niebanalna, która podoba się każdemu i pasuje do każdej posesji.

Ogrodzenie posesji to ważny element budowy domu. Nie tylko wizualny, bo w końcu ogrodzenie zabezpiecza posiadłość przed nieproszonymi gośćmi. Nie trzeba wydawać na nie majątku. Prefabrykowane, gotowe murki i słupki nadają się do samodzielnego montażu. Więcej trudności sprawić może wybór ogrodzenia stalowego i odpowiednie oszacowanie ilości potrzebnych przęseł.

Hammerman-Tech służy pomocą – od pomiaru działki przez wybór stylu ogrodzenia po jego montaż na prefabrykowanych elementach.

Teraz pozostaje jeszcze zaopatrzyć się w kilka ostatnich elementów ogrodzenia. Pomyśleć trzeba o napędzie do bramy, który umożliwi jej otwarcie bez wysiadania z samochodu oraz o… skrzynce na listy - koniecznie pasującej do stylu ogrodzenia!

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV