Ogrodzenie tarasowe - estetyczne wykończenie tarasu

ogrodzenie-tarasowe

Tarasowe ogrodzenie może zagwarantować więcej prywatności, ochronę przed ewentualnymi niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, a także stanowić element dekoracyjny spójny ze stylem całej posesji. Na jakie ogrodzenie tarasowe warto się zdecydować?

Ogrodzenie na tarasie - czy warto?

Dla wielu osób taras jest miejscem wypoczynku oraz spotkań z rodziną, przyjaciółmi lub znajomymi. W południe można wypić na nim kawę, a wieczorem delektować się kubkiem ulubionej herbaty… W weekend taras przemienia się w centrum życia towarzyskiego, gdzie rodzina i zaproszeni gości biesiadują przy grillu. Czasem jest także ostoją spokoju, na której można w ciszy poczytać książkę lub wylegiwać się na pufie bądź leżaku.

Tarasy są popularne nie tylko w budynkach mieszkalnych. Często stanowią nieodłączne wyposażenie pałaców, budynków biurowych, hoteli, restauracji lub innych obiektów handlowo-usługowych bądź budynków reprezentacyjnych. Okazuje się, że tarasy były znane już w czasach starożytnych - i, choć nie wszyscy nadal zwracają na nie uwagę - to warto zainwestować w ich odpowiednie wyposażenie oraz wykończenie.

W wielu sytuacjach niezwykle przydatnym elementem wyposażenia tarasu jest ogrodzenie. Odpowiednia instalacja zapewnia więcej prywatności, osłania przed wiatrem, czasem chroni także wnętrze tarasu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a ponadto w stylowy sposób uzupełnia wygląd całej przestrzeni. Efekt zależy od zastosowania odpowiednich materiałów i rodzaju konstrukcji. Na pytanie, czy warto robić ogrodzenie tarasowe, odpowiadamy twierdząco. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z montażu ogrodzenia tarasowego. Podpowiemy także, jaki rodzaj konstrukcji można wybrać i które z nich będą pasować do stylu nowoczesnego lub klasycznego.

Zalety ogrodzenia tarasowego

  • Osłona przed wiatrem - coraz popularniejszym rozwiązaniem w aranżacji tarasu jest stosowanie bocznych osłon, zarówno na mniejszej, jak i większej powierzchni. Wiele osób decyduje się również na zastosowanie pełnego ogrodzenia, które ochroni przed wiatrem z każdej strony, zapewniając jednocześnie delikatny przewiew świeżego powietrza. Dzięki temu można korzystać komfortowo z tarasu nawet w wietrzne dni.
  • Większa prywatność - spojrzenia sąsiadów lub przechodniów nie będą Cię dotyczyć, jeśli zdecydujesz się na odpowiednio wysokie ogrodzenie tarasu. Chcąc zwiększyć prywatność na tarasie, można zastosować między innymi ogrodzenia żaluzjowe. Charakterystyczny układ przęseł ogranicza widoczność z zewnątrz, jednocześnie nie hamując przepływu powietrza.
  • Praktyczne zastosowanie o każdej porze roku - wybierając odpowiednio zaimpregnowane ogrodzenie tarasowe drewniane, konstrukcje żaluzjowe bądź kompozytowe, ma się gwarancję tego, że ogrodzenie będzie dobrze prezentować się przez cały rok. Właściwe zabezpieczenie powierzchni sprawi również, że ogrodzenie będzie odporne na działanie warunków atmosferycznych.
  • Ochrona przed deszczem - czytanie ulubionej książki w trakcie deszczu wcale nie musi kojarzyć się negatywnie! Przy odpowiednim zadaszeniu oraz osłonie wykonanej z ogrodzenia tarasowego wszystko jest możliwe - nawet przebywanie na tarasie w trakcie deszczu.
  • Zabezpieczenie przed śniegiem - ogrodzenia tarasowe niosą ze sobą również korzyść w postaci osłony wnętrza tarasu przed zbieraniem się na nim śniegu.
  • Estetyczne wykończenie tarasu - w większości przypadków ogrodzenie stanowi dekoracyjne uzupełnienie przestrzeni przed domem.
  • Zabezpieczenie przed wysokością - ogrodzenie tarasowe stanowi swego rodzaju alternatywę barierek balkonowych. Nawet jeśli taras nie jest wysoki, warto zabezpieczyć go solidnym oraz stabilnym ogrodzeniem.
  • Podstawa dla roślin - wiele konstrukcji ogrodzeniowych można wykorzystać w kreatywny sposób, na przykład jako ściankę do zawieszenia donic z kwiatami bądź zamontowania na niej roślin pnących.
  • Szybki montaż - współpracując ze specjalistami z naszego przedsiębiorstwa, ma się gwarancję szybkiego montażu każdego rodzaju ogrodzenia. Ostateczny czas jest uzależniony od rodzaju ogrodzenia i od tego, jak zaawansowana ma być instalacja. Gotowe ogrodzenie może jednak powstać nawet w kilka dni!
  • Korzystna cena - zawsze staramy się dopasowywać ofertę do potrzeb naszych klientów. Zapraszamy do indywidualnego kontaktu.

Ogrodzenie drewniane tarasowe

Jednym z najpopularniejszych materiałów do wykonania płotu przy tarasie jest drewno. Panele ogrodzeniowe drewniane pełnią wiele funkcji, zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Odpowiednio zabezpieczone oraz zaimpregnowane, świetnie prezentują się przez wiele lat. Drewno to ponadczasowy materiał, który zachwyca naturalną strukturą oraz oryginalnym wyglądem. Na deskach mogą być widoczne słoje i unikalny deseń, który dodaje każdej przestrzeni wspaniałego klimatu. Panele ogrodowe drewniane w naturalnym kolorze, z widocznymi słojami, a niekiedy również dziurami czy niedoskonałościami, świetnie sprawdzają się na tarasach w stylu rustykalnym. Pomalowane na kolor biały, pięknie uzupełnią styl prowansalski lub angielski. Stanowią również wyjątkowe uzupełnienie tarasów nowoczesnych i klasycznych - wszystko zależy od wykończenia i rodzaju ogrodzenia.

Ogrodzenie kompozytowe na taras

Ciekawym pomysłem na ogrodzenie tarasu jest zastosowanie materiałów kompozytowych. Cała konstrukcja składa się z tworzywa drewnopodobnego oraz stalowych profili, które zapewniają jej stabilność i solidność. Zamawiając ten rodzaj ogrodzenia, można uzyskać efekt podobny do tego, które zapewniają przęsła drewniane. To z drugiej strony niższy koszt i większa trwałość niż w przypadku paneli drewnianych. Ogrodzenia panelowe drewniane przy niewłaściwej impregnacji mogą zajść wilgocią i są narażone na uszkodzenia mechaniczne - systemy kompozytowe są odporne zarówno na działanie warunków atmosferycznych, jak i wszelkiego rodzaju uderzenia czy złamania.

Tarasowe ogrodzenie żaluzjowe

Ogrodzenie ogrodowe lub tarasowe wyglądające jak żaluzje? To możliwe! W całości są one stworzone ze stalowych przęseł ułożonych w pozycji poziomej. Stąd właśnie nazwa ogrodzeń żaluzjowych, które przypominają popularne systemy zasłaniania okien. Podobnie jak w przypadku standardowych żaluzji, również w tym przypadku widoczność przez konstrukcję determinuje kąt ułożenia pojedynczych przęseł. Cechami charakterystycznymi takiej instalacji jest symetryczna forma i estetyczny, wręcz minimalistyczny wygląd.

Jakie ogrodzenie tarasowe w stylu klasycznym wybrać?

W styl klasyczny najczęściej wpisują się metalowe lub drewniane ogrodzenia ogrodowe i tarasowe. Metalowe przęsła zakończone dekoracyjnym grotem przypominają poniekąd ogrodzenia z pałaców, zamków lub eleganckich willi. Z kolei widząc przęsło drewniane, na myśl od razu przychodzą klasyczne swojskie posesje.

Nowoczesne ogrodzenie tarasowe, czyli jakie?

Kolejnym popularnym ogrodzeniem wybieranym na taras jest palisadowe ogrodzenie. Charakteryzuje je pionowe lub poziome ustawienie przęseł. To połączenie minimalistycznego designu z nowoczesną technologią wykonania konstrukcji stalowych. Jednocześnie spełniają one podstawowe funkcje ogrodzenia: są solidne, zapewniają prywatność i dodatkowo świetnie prezentują się z innymi materiałami, takimi jak cegła, kamień lub beton, który coraz częściej występuje w nowoczesnym stylu.

Wszystkich zainteresowanych montażem ogrodzeń tarasowych zapraszamy do kontaktu. Chętnie zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego inwestora.

FAQ:

1. Jakie ogrodzenie tarasu wybrać?

Rodzaj ogrodzenia jest uzależniony od stylu, w jakim utrzymany jest dom i ogród. Do swojskiego stylu prowansalskiego lub rustykalnego będą pasowały na przykład drewniane płoty ogrodzeniowe. Z kolei do nowoczesnych tarasów można wybrać ogrodzenia z metalu, stali bądź tworzywa sztucznego.

2. Co daje ogrodzenie tarasu?

Płot na tarasie może zabezpieczyć wnętrze przed wiatrem, zanieczyszczeniami czy wpływem warunków atmosferycznych. Ponadto dopełnia styl całej posesji, stanowiąc estetyczny element dekoracyjny.

3. Ile kosztuje ogrodzenie na taras?

Cena ogrodzenia tarasowego jest uzależniona od wielkości powierzchni, na której miałoby być zamontowane ogrodzenie oraz zastosowanych materiałów.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.