Ogrodzenie panelowe łukowe — dla kogo to rozwiązanie?

ogrodzenie-panelowe-lukowe

Ogrodzenia panelowe łukowe cieszą się obecnie dużą popularnością i są chętnie wybierane w przypadku posesji prywatnych, ale także miejsc publicznych. Charakteryzują się ciekawym wyglądem oraz solidną konstrukcją. Mogą to być zarówno proste płoty z cienkich paneli (płaskich lub żłobionych, tworzących tzw. ogrodzenia 3D), jak i bardziej masywne wersje. W jakich przypadkach ogrodzenia łukowe sprawdzą się najlepiej i dla kogo będą stanowić rozwiązanie idealne?

Podstawowe informacje

Panele ogrodzeniowe łukowe to elementy, które posiadają charakterystyczne uwypuklenie lub wklęśnięcie na górnej powierzchni. Są to standardowe części płotów panelowych, jednak nie mają jednolitej, prostej postaci. Oprócz tej, łączącej wszystkie modele cechy, mogą się one od siebie różnić w znaczący sposób. Ogrodzenia łukowe bez problemu dopasują się do nowoczesnych aranżacji domu i ogrodu, ale przy odpowiednim wyborze stylistyki samych przęseł i pozostałych elementów, powinny również doskonale sprawdzić się w przypadku klasycznych kompozycji. Ta różnorodność sprawia, że popularność paneli łukowych nadal utrzymuje się na dużym poziomie.

Gdzie można wykorzystać ogrodzenia łukowe?

Ogrodzenia panelowe łukowe są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane w przypadku przeróżnych miejsc. Wpływa na to szereg czynników, opisanych poniżej.

Jakie przestrzenie nadają się najlepiej do wykorzystania takiego rozwiązania?

 • Posesje prywatne,
 • Działki rekreacyjne,
 • Tereny wokół bloków na osiedlach,
 • Szkoły i przedszkola,
 • Parki, place zabaw,
 • Budynki użyteczności publicznej,
 • Tereny miejskie.

Dla uniwersalności ogrodzeń panelowych znaczenie ma kilka czynników. Po pierwsze, liczy się łatwość i możliwe warianty wykonania. W przypadku ogrodzeń panelowych należy zamontować podstawę, a same płyty w szybki sposób mocuje się do całej konstrukcji. Trudność i czas wykonania zależy tutaj od wyboru rodzaju słupków i podłoża. Najłatwiej przychodzi wzniesienie ogrodzenia ze stalowymi słupkami bez podmurówki. Często jest ona jednak niezbędna, np. po to, by zabezpieczać posesję przed przedostawaniem się zwierząt. Można stosować prostą podmurówkę z betonu w towarzystwie stalowych słupków lub postawić na większą konstrukcję z kamienia czy pustaków. Każde z powyżej wskazanych rozwiązań pozwala osiągnąć odmienne efekty.

Drugą kwestią jest wytrzymałość paneli łukowych oraz łatwa ich konserwacja. W przypadku płotów betonowych czy drewnianych może nastąpić dosyć szybka utrata pierwotnych właściwości, a do tego drewno musi być bardzo starannie i regularnie pielęgnowane, aby zachowało odpowiedni wygląd. Ocynkowane i właściwie pomalowane ogrodzenia panelowe ze stali oferują długie lata użytkowania w doskonałej formie. Dlatego świetnie nadają się do stosowania w obiektach użyteczności publicznej czy na osiedlach. Wersje łukowe mają stonowany, uniwersalny kształt i nadają się do każdej przestrzeni.

Panele ogrodzeniowe półokrągłe — co jest ważne przy ich wyborze?

Zdecydowanie najczęściej występującym materiałem, z którego wykonane są panele ogrodzeniowe wypukłe i wklęsłe, jest stal. Oczywiście pozwala ona osiągnąć bardzo zróżnicowane efekty stylistyczne. Najważniejsza jednak, podczas podejmowania decyzji o zakupie, jest jakość wykonania wszystkich elementów, z których powstać ma płot. Jeżeli chodzi o stalowe panele, warto zwrócić uwagę na sam materiał — czy jest wytrzymały, czy łączenia wydają się solidne itp. Kolejną rzeczą, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, jest stopień zabezpieczenia metalowych elementów przed korozją i działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. W przypadku ogrodzeń panelowych kutych czy palisadowych najlepszą praktyką jest działanie dwustopniowe.

Na początku przeprowadza się wspomniane cynkowanie. Technik jest kilka, jednak najpopularniejszą jest cynkowanie ogniowe, czyli zanurzenie w płynnym metalu. Dzięki temu na powierzchni paneli tworzy się powłoka zabezpieczająca bazowy materiał. Aby jednak ochrona była kompleksowa, dobrze jest zastosować również malowanie proszkowe. Od tradycyjnego barwienia różni się tym, że daje o wiele trwalsze efekty i zabezpiecza dodatkowo stal. Jeżeli poszukujesz najwyższej jakości ogrodzeń panelowych łukowych, zwróć uwagę na te kwestie. W ocenie jakości wykonania mogą ci pomóc informacje dotyczące spełnianych norm i uzyskanych certyfikatów przez firmę, która oferuje usługi montażu.

Bramy do ogrodzeń łukowych

Jednym z ważniejszych elementów ogrodzenia jest brama, która pozwala na wjazd na posesję. Jak każdy element, musi pasować ona do pozostałej części płotu i dobrze komponować się z całą konstrukcją. Nie powinno to stanowić żadnego problemu, ponieważ większość firm dostarczających i montujących ogrodzenia panelowe, ma w swojej ofercie różne modele\, dopasowane do konkretnej linii produktów. Zapewniając sobie bramę wjazdową do posesji oraz furtkę z półokrągłym motywem, uzyskasz spójną kompozycję, która będzie prezentować się doskonale, a przy tym spełni swoją funkcję w stu procentach. Jeżeli wybierzesz renomowaną firmę, posiadającą bogatą ofertę, nie powinno być również problemu z doborem odpowiadającego mechanizmu otwierania.

Istnieje kilka podstawowych rodzajów bram:

 • jednoskrzydłowa,
 • dwuskrzydłowa z podziałem dokładnie w połowie,
 • dwuskrzydłowa z podziałem 1/3 i 2/3,
 • przesuwna, automatyczna.

Panele ogrodzeniowe łukowe od producenta - czy warto?

Ogrodzenie panelowe łukowe to doskonały pomysł na zabezpieczenie swojej posesji w najlepszym stylu. Panel ogrodzeniowy wykonany ze stali jest wytrzymały i dobrze spełnia swoją funkcję. Dodatkowo dzięki temu, że dostępne są wersje wypukłe i wklęsłe, istnieje kilka możliwości stworzenia wymarzonej kompozycji. Płot może składać się z płyt jednego rodzaju, ale można też układać je naprzemiennie. W ten sposób powstaje bardzo ciekawe ogrodzenie panelowe — fala. Prezentuje się ona naprawdę świetnie i może wpłynąć bardzo pozytywnie na walory stylistyczne przydomowego ogródka oraz pozostałych miejsc w przestrzeni publicznej, w których znajduje się właśnie taki rodzaj płotu.

Potrzebujesz dopasowanego rozwiązania od producenta? Skontaktuj się!

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.