Ogrodzenie łupane - alternatywa kamiennych murów

ogrodzenie-lupane

Chcąc zamontować na posesji eleganckie i solidne ogrodzenie kamienne, należy zainwestować w nie sporą część budżetu. Tradycyjne mury są wypierane przez ogrodzenia łupane. Montaż tego typu ogrodzeń jest szybszy, cena niższa, a efekty - zapierające dech w piersiach! Dowiedz się, ile kosztuje i jak zamontować ogrodzenie łupane.

Sposób na niedrogie ogrodzenie - bloczki łupane

Kilka lat temu na rynku pojawiły się bloczki łupane, które zdobyły ogromne uznanie w branży budowlanej i wykończeniowej. Z wykorzystaniem tego typu elementów konstrukcyjnych zaczęto budować murki, grille, paleniska, altanki, a nawet większe konstrukcje. Materiały sprawdziły się również w przydomowych aranżacjach czy wykończeniu skarp. Okazuje się, że ogrodzenie i bloczki łupane to także świetny duet. To tańszy materiał, przypominający jednocześnie strukturę naturalnego kamienia. Jest trwały, uniwersalny, dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej oraz różnych wymiarach. Zarówno struktura, jak i wykonanie bloczków łupanych, wpływa na jego właściwości, mniejszą wagę oraz łatwość w montażu.

Bloczek łupany jest ogólnodostępny we wszelkiego rodzaju punktach sprzedaży kostki brukowej, dachówek czy krawężników, ponieważ, tak jak one, jest wykonany właśnie z betonu. Modułowy charakter bloczków sprawia, że można dokonywać korekt wysokościowych ogrodzenia.

Z czego dokładnie składa się ogrodzenie z pustaka łupanego?

Ostateczny wygląd ogrodzenia łupanego jest zależne od indywidualnych oczekiwań klientów. W ramach świadczenia naszych usług oferujemy pomoc na etapie przygotowania projektu oraz profesjonalne doradztwo w zakresie najlepszych rozwiązań dotyczących ogrodzenia swojej posesji. Wiemy, że wielu klientów wybiera tańsze rozwiązania, stawiając jednak na to, by cała konstrukcja ogrodzeniowa wciąż była solidna. Proponujemy wykonanie projektu tego typu ogrodzeń, uwzględniając wykonanie ogrodzenia łupanego. Na nie z kolei zazwyczaj składa się:

 • bloczek łupany - najczęściej to pustak słupkowy, kształtka lub pustak ryflowany. Struktura tych pierwszych przypomina blok łupanego kamienia, a drugie i trzecie - cegły. Bloczki łupane zazwyczaj zastępują murek - pomiędzy nimi można rozciągnąć panele, siatkę lub inny rodzaj przęsła;
 • przęsło panelowe - do bloczków łupanych przypominających naturalny kamień pasuje wiele rodzajów przęseł: panele żaluzjowe, kute, drewniane, palisadowe, do tego zarówno ażurowe, jak i pełne. Przedstawiamy różne możliwości na wizualizacjach przygotowywanych przez naszych ekspertów;
 • podmurówka - bloczki łupane mogą pełnić również funkcję podmurówki. Wówczas przy zakupie tych elementów konstrukcyjnych warto zapytać sprzedawcę o pustaki podmurówkowe.

Ogrodzenie łupane - cena za metr

Cena ogrodzenia łupanego jest uzależniona nie tylko od kosztu zakupu i montażu bloczków betonowych, ale również konkretnego wypełnienia płotu.

 • Cena pojedynczego przęsła ogrodzeniowego oscyluje między 50-300 zł.
 • Koszt za pojedynczy betonowy bloczek modułowy wynosi od 12 do 26 złotych.
 • Cena robocizny za montaż zamyka się w kwocie 25-35 zł/mb.

To, ile kosztuje ogrodzenie łupane, zależy od wielkości grodzonej posesji, zastosowanych materiałów, ich kształtu, a także koloru i wymiarów użytych bloczków.

Zalety ogrodzenia z pustaka łupanego

 • Uniwersalne zastosowanie - bloczki łupane świetnie sprawdzają się zarówno jako ogrodzenia z podmurówką, jak i bez niej. Mogą być wykorzystywane na mniejszych i większych posesjach prywatnych, firmowych bądź publicznych.
 • Odporność na działanie warunków atmosferycznych i promieni UV - elementy wzmocnione technologią wibroprasowania są bardziej wytrzymałe na działanie czynników pogodowych.
 • Łatwy montaż - ze względu na konstrukcję, którą charakteryzuje się ogrodzenie łupane, montaż jest niezwykle prosty zarówno dla brukarza, jak i innych specjalistów od instalacji ogrodzeniowych.
 • Możliwość montażu bez względu na nierówności terenu - ogrodzenia z pustaków łupanych nie wymagają wylewania betonowej podmurówki, można ją wykonać z użyciem bloczków.
 • Estetyka kamiennego bloku - bloczki łupane posiadają ozdobne lico, które wyglądem i kolorem imituje naturalny kamień.
 • Szerokie pole aranżacyjne - bloczki ogrodzeniowe mogą być zestawione z przęsłami panelowymi, żaluzjowymi, a nawet z popularnym ogrodzeniem gabionowym. Ich uniwersalny wygląd sprawia, że świetnie prezentują się w różnych kompozycjach stylistycznych. Dodatkowo warto podkreślić, że ich powierzchnia świetnie wygląda, gdy jest podświetlona.

Ogrodzenia łupane do posesji w stylu klasycznym

Eleganckie ogrodzenia w stylu klasycznym pełnią dekoracyjną formę. Często stawia się na ogrodzenia kute z licznymi wzorami i ozdobami. Nasze ogrodzenia łupane świetnie się sprawdzą w tej kwestii. Można stworzyć z nich murek imitujący naturalny kamień, a pomiędzy tak wybudowanymi słupkami rozciągnąć kute lub stalowe przęsła. Cechą charakterystyczną tego typu paneli są różnego rodzaju groty, szpice, koszyki, kule, rozety, tralki, a także ozdoby w kształcie liści bądź kwiatów. To elementy kute, dzięki którym każde ogrodzenie wpisze się w styl klasyczny.

Tradycyjne ogrodzenia nie muszą być jednak zdobione takimi elementami. Mogą równie dobrze przyjąć prosty oraz minimalistyczny kształt. Wówczas takie ogrodzenia mogą być w całości wybudowane z bloczków łupanych lub zostać połączone z naturalnymi materiałami wpisującymi się w klasyczny design.

Nowoczesne ogrodzenie z pustaka łupanego

Zastosowanie materiałów imitujących naturalny kamień jest coraz częstszą praktyką we współczesnych projektach. Nasi specjaliści mogą stworzyć wizualizację łączącą pustaki łupane z wypełnieniem palisadowym lub żaluzjowym. Styl ogrodzeń łupanych jest kreowany również przez kolorystykę. Obecnie najpopularniejsze są konstrukcje z pustaków w odcieniach szarości. Czarne ogrodzenie z bloczków idealnie wpisuje się w charakter luksusowych posesji. Beżowe lub brązowe pasują zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego stylu.

Ogrodzenie łupane - jak murować?

Pierwszym etapem w montażu ogrodzenia łupanego jest przygotowanie fundamentów. Ławy fundamentowe wykonuje się na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu. Należy zrobić w nich również dylatację pionową (co dwa, trzy przęsła). W fundamencie układa się poziome zbrojenie, dzięki któremu dodatkowo wzmacnia się całą konstrukcję. W miejscu planowanych słupków z bloczków łupanych wykonuje się z kolei zbrojenie pionowe.

Pustaki łupane należy układać precyzyjnie, żeby nie było odchyleń w pionie ani poziomie. Po ułożeniu każdej z warstw należy zalać pustaki odpowiednio przygotowaną mieszanką betonu. Daszki przytwierdza się klejem lub zaprawą cementową.

Ekipa specjalistów z naszego przedsiębiorstwa oferuje wykonanie projektów uwzględniających konstrukcje ogrodzeń z bloczków łupanych. Dostosowujemy wizualizacje do oczekiwań Klientów, wdrażając jednocześnie wiedzę o aktualnych trendach w projektowaniu ogrodzeń nowoczesnych i klasycznych. Zapraszamy do współpracy w tym zakresie!

FAQ:

1. Jakie ogrodzenia z bloczków są aktualnie popularne?

Aktualne trendy aranżacyjne stawiają na minimalizm i prostotę, dlatego widać popularność ogrodzeń łupanych na rynku. Największym zainteresowaniem cieszą się bloczki w odcieniach szarości i czerni, dzięki którym można podkreślić prestiż danej posesji.

2. Ogrodzenie łupane - jak wykonać?

Ogrodzenie z bloczków łupanych powinien zaprojektować specjalista. Konstrukcję wykonuje się na fundamencie betonowym. Nie można zapomnieć o pionowych i poziomych zbrojeniach. Konstrukcję stabilizuje się dodatkowo odpowiednio dobraną mieszanką betonową.

3. Jaka jest cena ogrodzeń łupanych?

Koszt należy rozłożyć na projekt, materiały (150-200 zł/m2) i robociznę 25-35 zł/m2. Średnia cena ogrodzenia łupanego wynosi od 4000-6000 zł.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.