Ogrodzenie działki - o czym należy pamiętać?

ogrodzenie-dzialki

Zgłoś zamiar postawienia ogrodzenia

Mogłoby się wydawać, że postawienie ogrodzenia nie wymaga żadnych formalności. Nic bardziej mylnego. Budowę ogrodzenia należy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, w terminie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem stawiania ogrodzenia.

W dokumentach musisz zawrzeć:

  • rodzaj oraz sposób wykonywania prac związanych z ogrodzeniem,
  • termin rozpoczęcia prac,
  • oświadczenie o prawie własności nieruchomości.

W niektórych przypadkach urzędy mogą wymagać także rysunków, na których uwzględnione będą wymiary posesji oraz ogrodzenia. Urząd miasta lub starostwo ma 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu wobec Twojej budowy. Jeśli po upływie tego czasu nie otrzymasz powiadomienia, możesz przystąpić do stawiania ogrodzenia.

Ogrodzenie działki a sąsiad

Twoja działka przylega do posesji sąsiada? Warto zbudować pomiędzy Wami wspólne ogrodzenie. Nie jest to obowiązek, zależy jedynie od woli właścicieli obu posesji. Stawiania ogrodzeń pomiędzy sąsiednimi działkami nie nakazuje żadne prawo. Co więcej, do tego celu nie potrzebujesz uzyskiwać pozwolenia. Nie musisz także zgłaszać zamiaru budowy ogrodzenia, jeśli jego wysokość nie będzie przekraczać 2,2 m. Decyzja o ogrodzeniu działek najlepiej, aby była podjęta przez dwie strony – czyli Ciebie oraz sąsiada. W takich sytuacjach wspólnie ustala się wysokość i rodzaj ogrodzenia, np. czy ma to być płot panelowy czy panele siatkowe, a także ewentualne kwestie dotyczące zastosowania podmurówki. Często wspólna decyzja o postawieniu ogrodzenia łączy się z podziałem kosztów inwestycji.

W przypadku, gdy sąsiad nie jest zainteresowany wspólnym ogrodzeniem – budowę można przeprowadzić samemu, na swój koszt i w obrębie własnej posesji.

Odległość ogrodzenia od granicy działki

Zasady grodzenia działki zależą od tego, z której strony ma być postawione zabezpieczenie. Odległość ogrodzenia od granicy działki sąsiada powinna przebiegać dokładnie wzdłuż osi obu posesji. Istnieje sąsiedzka, niepisana zasada, że ogrodzenie stawia w połowie jego szerokości, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie działki. Jeśli sąsiad nie godzi się na wspólne ogrodzenie, lepiej jest postawić je na terenie własnej działki i uniknąć kłótni.

Inaczej wygląda kwestia budowy ogrodzenia od strony:

  • ulicy,
  • drogi miejskiej,
  • placu,
  • linii kolejowej.

Żadne ogrodzenie nie może wystawać poza określone granice działki. Drugą zasadą jest, że płot oraz siatka nie mogą przekraczać linii, które rozgraniczają ulicę. Dlatego przed grodzeniem warto zapoznać się z planami dotyczącymi zagospodarowania terenu, ponieważ na tym terenie może być planowana inwestycja służąca, np. poszerzeniu drogi. W takim wypadku będziesz musiał zachować pewną odległość między granicą działki a ogrodzeniem. Twoim obowiązkiem będzie przesunięcie ogrodzenia w głąb swojej działki.

Wygląd ogrodzenia

Ogradzając działkę pamiętaj o wspomnianych przez nas istotnych kwestiach, by uniknąć nieporozumień z sąsiadami lub kłopotów prawnych. Warto już w trakcie projektowania zastanowić się nad takimi rzeczami, jak odległość ogrodzenia od granicy działki sąsiada. Pamiętaj o tym, że ogrodzenie domu jest nie tylko jego wizytówką, ale musi także zapewniać bezpieczeństwo Tobie, jak i innym. Czy ma odizolować Cię od sąsiadów? Czy ma mieć funkcję reprezentacyjną i liczy się wyłącznie ciekawy wygląd? To pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Jednym osobom podobają się klasyczne, bardzo proste i funkcjonalne panele siatkowe, innym zaś płoty panelowe. Ogrodzenie powinno przede wszystkim wpisywać się w wygląd domu i okolicy. Warto dopasować kolor oraz materiał do obecnej na działce architektury. Kiedyś ogrodzenie budowano głównie dla bezpieczeństwa. Miało chronić naszą własność przed złodziejami i niechcianymi gośćmi.

Dziś jest jednym z elementów dekoracyjnych naszej posiadłości, który wspólnie z domem i ogrodem, tworzy efektowną i spójną kompozycję. Żeby jednak cieszyć się nim jak najdłużej, warto dobrze przemyśleć wybór materiału na ogrodzenie oraz załatwić niezbędne formalności. Budowa ogrodzenia to dość kosztowna inwestycja i raczej na długie lata. Dlatego zanim zdecydujemy się na jego budowę, powinniśmy dobrze przemyśleć, z jakiego materiału będzie zbudowane i jaką będzie miało formę. Warto już w trakcie projektowania ogrodzenia zwrócić uwagę na jego dopasowanie do stylu i charakteru domu. Nie możemy również zapominać o tym, że ogrodzenie stanowi ramy ogrodu i będziemy oglądać je również od wewnątrz.

Budowa ogrodzenia dobrze przemyślana

Projektując ogrodzenie, zwracamy uwagę na charakter domu oraz jego umiejscowienie na działce. Istotny jest rodzaj elewacji i elementy jego wykończenia. Czy są one z kamienia, drewna czy z sidingu? Czy jest to budynek w stylu nowoczesnym, czy odrestaurowany dom z lat sześćdziesiątych albo osiemdziesiątych z elementami nowoczesnymi?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, daj znać naszym ekspertom. Ogrodzimy Twój dom!

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.