Ogrodzenia wysokie - jakie zamówić?

ogrodzenia-wysokie

Ogrodzenie, jako niezbędny element większości posesji, może mieć różną wysokość, sięgającą nawet kilku metrów. Kiedy warto zdecydować się na wysokie ogrodzenie? Jaki rodzaj konstrukcji wybrać? Co wziąć pod uwagę przy zamówieniu płotu o konkretnych wymiarach? Przedstawiamy możliwe rozwiązania z uwzględnieniem przepisów prawa budowlanego.

Wysokie ogrodzenie - przepisy prawne

Zgodnie z art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej wymagane są przy budowie ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m od strony miejsc publicznych (w tym dróg gminnych).

Właściciele działki nie mogą zapominać również o zakazie oddziaływania ponad przewidzianą prawem miarę na nieruchomości sąsiednie. Zapis o tym procesie, czyli immisji, znajduje się w Kodeksie cywilnym. Przy montowaniu wysokiego ogrodzenia należy powstrzymać się od działań, które mogłyby zakłócać korzystanie sąsiadom z ich nieruchomości. To przepis zaliczający się do grupy tak zwanych praw sąsiedzkich. Jeśli płot miałby być za wysoki, zasłaniając przy tym okna sąsiadów czy ograniczać dostęp światła, może stanowić immisję pośrednią negatywną, na którą sąsiedzi mogliby się powołać w sądzie i żądać o zmniejszenie wysokości ogrodzenia.

Biorąc w pierwszej kolejności pod uwagę przepisy prawne, a także wszelkie możliwości i ograniczenia, można ze spokojem wybierać rodzaj ogrodzenia, sposób jego montażu czy efekty wizualne. Na każdym etapie można zwrócić się o pomoc do naszych specjalistów, którzy doradzą rozwiązania zgodne z przepisami i dostosowane do indywidualnych potrzeb Klienta.

Z czego można wykonać wysokie ogrodzenie?

Wysokie ogrodzenia o wymiarach 170 cm i większej, często stosuje się na obiektach przemysłowych, firmowych i publicznych, wówczas są to ogrodzenia panelowe, których wymiar oczka wynosi 50 x 200 mm. Coraz częściej jednak można zauważyć wyższe ogrodzenia także na prywatnych posesjach. Wtedy Klientom zależy również na efektach wizualnych, jak np. dekoracyjne wypełnienie czy dekoracyjne elementy na przęsłach.

Decydując się na ogrodzenia wykonane ze stali ocynkowanej, inwestuje się w najwyższą jakość wykonania i trwałość na wiele lat. Wśród zalet takich konstrukcji można wyróżnić:

  • trwałą konstrukcję odporną na występowanie korozji i działanie warunków atmosferycznych (powłoka antykorozyjna);
  • solidne elementy, które nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne czy deformację;
  • estetyczny wygląd,
  • uniwersalne zastosowanie,
  • zabezpieczenie przed włamaniem,
  • stosunkowo łatwy i szybki montaż - najlepiej wybierać ogrodzenia panelowe wykonywane z wcześniej przygotowanych przęseł,
  • korzystny stosunek ceny do jakości.

Bezpieczne wysokie ogrodzenie powinno być również niemożliwe do rozkręcenia przez niepowołane osoby.

Dla kogo wysokie ogrodzenie?

Wysokie ogrodzenie jest idealną konstrukcją dla osób, które chcą w skuteczny sposób odgrodzić własny teren od działki sąsiada, wzroku przechodniów czy zanieczyszczeń dostających się na posesję od strony ulicy.

Wysokim ogrodzeniem można już nazwać konstrukcję, której górna krawędź znajduje się na wysokości oczu osób średniego wzrostu. Wówczas, próbując spojrzeć przez takie ogrodzenie, wzrok męczy się szybciej, przez co przechodnie po prostu unikają patrzenia w stronę posesji.

Często wysokie ogrodzenie chroni także działkę przed włamywaczami. W celu utrudnienia przedostania się przez konstrukcję, na górnej części przęseł stosuje się elementy ostrzegawcze czy ostre zakończenia. Warto pamiętać, że na wysokości poniżej 1,8 m zabrania się zamieszczania ostrych zakończeń, takich jak na przykład groty.

Bezpieczny płot to taki, który uniemożliwia swobodne przekroczenie lub przeskoczenie konstrukcji. Forma powinna także utrudniać lub wykluczać możliwość wspinaczki do elementach ogrodzenia. Cała konstrukcja powinna uniemożliwiać dzikim oraz wolnożyjącym zwierzętom na podkopanie lub przeciśnięcie się pod dolną krawędzią ogrodzenia.

Zastosowanie wysokich ogrodzeń

Wysokie ogrodzenia panelowe lub drewniane mogą być stosowane zarówno na terenach prywatnych, jak i firmowych lub publicznych. Często są wybierane między innymi do grodzenia obiektów sportowych, chroniąc piłki przed wypadnięciem za boisko.

Ogrodzenia wysokie znajdą zastosowanie na terenach:

  • prywatnych (domy jedno lub wielorodzinne, zamknięte osiedla);
  • firmowych (obiekty przemysłowe, lotniska, przedsiębiorstwa);
  • publicznych (place zabaw, placówki edukacyjne, parki, tereny zielone).

Design wysokich ogrodzeń

Płoty można wybierać również ze względu na estetykę. Nowoczesne ogrodzenia wysokie będą świetnie współgrać ze stylem współczesnych budynków. Mogą to być konstrukcje z wypełnieniem, które nie tylko gwarantują prywatność, ale stanowią również piękny element dekoracyjny. Wysokie płoty mogą przyjąć także elegancką formę, wpisując się w charakter klasycznych aranżacji.

Wybierając naszą ofertę, można także pomalować wysokie ogrodzenia na dowolny kolor z palety RAL. Malowanie proszkowe zagwarantuje długotrwały kolor i estetyczny wygląd konstrukcji przez wiele lat. Wszystkie elementy są odporne na działanie negatywnych warunków atmosferycznych i powstawanie korozji.

W naszym asortymencie znajdują się ogrodzenia panelowe, które zyskują nawet 2030 mm wysokości. Jeszcze wyższe płoty można zamontować w towarzystwie podmurówki. Nasi specjaliści z pewnością doradzą najkorzystniejsze rozwiązania, dzięki którym każde ogrodzenie spełni swoje przeznaczenie. Co wybierzesz: wysokie ogrodzenia drewniane, panelowe czy może wykonane z jeszcze innych materiałów? Jedno jest pewne: wyprodukujemy i zamontujemy na Twojej działce bezpieczne wysokie ogrodzenie, które będzie estetyczne i funkcjonalne przez wiele lat. Cennik ogrodzeń ustalany jest indywidualnie, ponieważ bierzemy pod uwagę nawet najmniejsze szczegóły.

Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami naszego przedsiębiorstwa, a także do zapoznania się z ofertą zaprezentowaną na naszej stronie internetowej.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.