Ogrodzenia panelowe krok po kroku

panel-3d.1_m

Stałym elementem wielu budowli, zabezpieczającym teren i wyznaczającym granice działki, są ogrodzenia panelowe. Zyskały swoją popularność dzięki atrakcyjnej cenie, solidnej konstrukcji oraz prostemu i szybkiemu montażowi. Z tego wpisu dowiesz się, jak wygląda profesjonalny montaż paneli ogrodzeniowych – punkt po punkcie.

Ogrodzenie panelowe, czyli jakie?

Przed poznaniem istoty montażu ogrodzenia panelowego z podmurówką lub bez niej, warto dowiedzieć się, czym dokładnie charakteryzują się ogrodzenia panelowe. Są to konstrukcje złożone ze stalowych słupków oraz przęseł z prętami o średnicy od 4 mm do 8 mm i choć wyglądają one na bardzo lekkie, to w rzeczywistości tworzą solidny i trwały płot panelowy. Ogrodzenia systemowe w tej wersji najczęściej były stosowane do oddzielenia działek obiektów użyteczności publicznej. Obecnie są chętnie zamawiane również do grodzenia działek firmowych oraz prywatnych. Na ich korzyść wpływa przede wszystkim uniwersalny wygląd, atrakcyjna cena i stosunkowo łatwy montaż.

  • Ocynk ogniowy

Na uwagę zasługuje również sam sposób wykonania tego typu płotów panelowych. Konstrukcje stalowe poddawane są procesowi ocynkowania zgodnie z normą DIN EN ISO 1461. Ocynk ogniowy tworzy powłokę, która zabezpiecza zarówno słupki, jak i przęsła, przed występowaniem rdzy. W efekcie nasi Klienci mogą zamówić ogrodzenia metalowe odporne na występowanie korozji, której zazwyczaj wszyscy się obawiają.

  • Malowanie proszkowe

Nie tylko ocynk ogniowy gwarantuje solidność całej konstrukcji. Płoty panelowe zyskują trwałą powłokę również dzięki procesowi malowania proszkowego. Dzięki odpowiedniemu wykończeniu ogrodzenia panelowe zyskują również pożądany kolor i strukturę. To sposób na stworzenie trwałego, estetycznego i uniwersalnego płotu panelowego. Tak przygotowane ogrodzenie panelowe może być zamontowane na niemalże każdej działce. Czas i sposób montażu zależy od terenu, na jakim ma znaleźć się płot, rodzaju ogrodzenia oraz indywidualnych preferencji Klientów. Niektórzy decydują się na samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych, jednak nie trzeba przekonywać, że to właśnie doświadczenie, wprawa i umiejętności fachowców pozwolą na prawidłowe osadzenie słupków i paneli segmentowych, które będą tworzyć solidną konstrukcję przez wiele lat.

Montaż ogrodzenia ze słupkami stalowymi - etapy

1. Wyrównanie terenu pod ogrodzenie systemowe

Pierwszym etapem postawienia wymarzonego płotu na Twojej działce jest odpowiednie przygotowanie terenu. Najlepiej, gdy grunt jest oczyszczony i wyrównany, czyli ziemia pozbawiona jest roślinności oraz pozostałości korzeni czy gruzu lub kamieni. Takie elementy mogłyby przeszkadzać w równym zamontowaniu poszczególnych elementów płotu. Warto pamiętać, że świeżo rozkopana lub nawieziona gleba nie jest stabilnym gruntem, dlatego przed montażem należy ją zagęścić mechanicznie. Zgodnie ze sztuką budowlaną, ogrodzenie segmentowe powinno zostać postawione powyżej poziomu drogi, by uniknąć ryzyka zalania działki podczas opadów atmosferycznych.

2. Pomiary i planowanie ogrodzenia

Kolejnym etapem montażu ogrodzenia jest dokonanie niezbędnych pomiarów i zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu ogrodzeniowego. Przy wstępnych pomiarach można ustawić wsporniki i sznurki, które będą pełnić funkcję prowizorycznych słupków – wówczas mierzy się odległość pomiędzy ustawionymi elementami. Otrzymaną długość należy podzielić przez długość przęsła, uwzględniając słupki oraz dystanse na obejmach. Optymalną odległością rozstawienia słupków początkowych i narożnikowych jest wartość około 2,5 m. Często zdarza się tak, że panele segmentowe należy przyciąć, żeby w optymalny sposób zamontować płot na działce. Nie można jednak wykonać tej czynności „pierwszym lepszym” urządzeniem, gdyż niektóre z nich mogą zniszczyć antykorozyjną warstwę cynku, o którym wspominaliśmy wcześniej. W trakcie planowania można również ustalić głębokość przemarzania gruntu. Słupki powinny być tak zamontowane w ziemi, żeby wysadziny gruntowe nie zmieniły ich lokalizacji podczas dużych mrozów w okresie zimowym. Na tym etapie można zaznaczyć również odległość słupka, który będzie wystawał poza grunt (np. markerem), co z pewnością ułatwi montaż w dalszych etapach.

3. Montaż słupków ogrodzeniowych

Podstawą każdego systemu ogrodzenia panelowego stanowią słupki ocynkowane, które osadza się w gruncie. Do ich zamontowania należy wywiercić otwór zgodnie z wcześniej zmierzonymi odległościami. Do dziury głębokiej na około 70 cm należy włożyć słupek i sprawdzić jego ustawienie poziomicą. Taki fundament pod ogrodzenie, wraz ze słupkiem, powinien zostać zalany betonem lub masą utwardzającą, a podczas jego zalewania należy nieustannie kontrolować prawidłowe położenie kotwionego elementu. Prawidłowe spoziomowanie wszystkich stalowych słupków jest niezwykle ważne – dzięki temu cała konstrukcja będzie ustawiona solidnie i prosto. Dlatego właśnie niektórzy decydują się na zalanie około 10 cm betonu i wstępne osadzenie słupków w chudym betonie, a dopiero później uzupełnienie masą utwardzającą całego otworu.

4. Przymocowanie paneli do słupków

Po etapie wyschnięcia i związania betonu czas na montaż paneli ogrodzeniowych. Najczęściej do przypinania paneli do słupków służą obejmy (startowe, pośrednie i narożne). Systemy i elementy łączenia mogą różnić się od siebie w zależności od producenta.

Montaż paneli ogrodzeniowych na pochyłym terenie

W przypadku konieczności zamontowania płotu ogrodzeniowego na pochyłym terenie stosuje się stopniowanie. To proces, który polega na schodkowym układaniu paneli, o czym możesz przeczytać w naszym artykule: Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie.

Montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką

Podmurówka pod ogrodzenie to prefabrykowana deska betonowa, która świetnie sprawdza się w przypadku „lekkich” ogrodzeń, czyli paneli i słupków stalowych. To element izolujący przęsła od gruntu, który jednocześnie zwiększa trwałość całej konstrukcji. Montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką jest podobny do tego, który opisywaliśmy wyżej, z tą różnicą, że przed przymocowaniem paneli nakłada się betonowy łącznik na wspornik, a następnie wsuwa się betonową deskę w specjalnie przygotowany kanał.

Ogrodzenia panelowe – cena

Montaż paneli ogrodzeniowych z podmurówką lub bez niej jest opłacalnym przedsięwzięciem dla każdego, komu zależy na postawieniu solidnego i trwałego płotu. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje montaż ogrodzenia panelowego, musisz wziąć pod uwagę wymiary ogrodzenia, zastosowane materiały i pomoc specjalistów. Znaczenie ma również zastosowanie i zamontowanie bramy oraz furtki. Decydując się na współpracę z naszym przedsiębiorstwem, masz zagwarantowane kompleksowe usługi i bardzo atrakcyjną cenę. Zapraszamy do skontaktowania się z przedstawicielem naszej firmy, który z chęcią przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich indywidualnych oczekiwań.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.