Ogrodzenia klinkierowe - elegancka i długowieczna ozdoba posesji

ogrodzenie-klinkierowe

Ogrodzenie z klinkieru prezentuje się majestatycznie i podkreśla walory estetyczne zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych domów. Zbudowanie tego typu konstrukcji może być czasochłonne, jednak efekt, który uzyskamy, jest zdecydowanie wart wielu starań. Dowiedz się, jakie zalety ma cegła klinkierowa i czy warto inwestować w wykonane z niej ogrodzenie.

Co to jest klinkier?

Ten znany ludziom od wieków materiał budowlany jest tworzywem ceramicznym, co oznacza, że powstaje w wyniku wypalania gliny. W przypadku tej substancji jest to glina wapienno-żelazista, wapienno-magnezjowa lub żelazista. Kluczową rolę w powstawaniu klinkieru gra temperatura. Glina musi bowiem być wypalana w co najmniej 1000°C, a górna granica wynosi 1300°C. Oprócz tego w skład materiału mogą wchodzić substancje nadające mu konkretną barwę, inną niż naturalna.

Zastosowanie klinkieru

Ogrodzenia to tylko jedna z wielu opcji zastosowania tego tworzywa. Występujące w postaci cegieł służy także do budowy:

 • tzw. małej architektury, czyli altan lub grillów ogrodowych, a także kwietników,
 • elewacji - zarówno w przypadku domów, jak i obiektów firmowych lub użyteczności publicznej,
 • ścian działowych,
 • obudowy kominków,
 • obramowań okien,
 • śmietników.

Oprócz cegły klinkier może występować także w postaci płytek, które mają równie szerokie zastosowanie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Zdobią nie tylko elewacje, ale też schody i parapety, imitując tradycyjną cegłę. Wiele osób wybiera cieńszy wariant głównie ze względu na łatwiejszy montaż na pionowych ścianach oraz niższą cenę. Klinkierowe wykończenia są cenione za wytrzymałość zapewnioną przez odpowiednią wysokiej jakości glinę, a także za ponadczasową i uniwersalną estetykę.

Ogrodzenie z klinkieru - walory estetyczne

Posesja, którą otacza ogrodzenie z klinkieru, prezentuje się niezwykle okazale. Na taką formę zaznaczenia terenu obiektu decydują się właściciele nie tylko domów jednorodzinnych, ale także obiektów firmowych, wypoczynkowych, czy wielu innych rodzajów budynków. Cegła klinkierowa nie zna bowiem ograniczeń - doskonale komponuje się z każdym typem architektury i krajobrazu.

Kolorem, który od razu przychodzi na myśl o tradycyjnym ogrodzeniu z klinkieru, jest specyficzna, ciepła, wpadająca w brąz czerwień. Barwa ta jest wynikiem użycia konkretnego rodzaju gliny. Nie jest to jednak jedyna opcja kolorystyczna konstrukcji klinkierowych. Dzięki odpowiednim składnikom dodanym do gliny i obróbce tworzywa można otrzymać cegły np. w wielu odcieniach brązu, szarości czy pomarańczy. Możliwe są też oryginalne, niestandardowe rozwiązania, jeśli wybierzemy cegłę glazurowaną. Można ją zabarwić praktycznie na każdy kolor. Konstrukcje klinkierowe łatwo dopasować do barw elewacji budynku.

Ogrodzenia z klinkieru - nowoczesne otoczenie każdej posesji

Cegły klinkierowe mogą mieć nie tylko różne barwy, ale także faktury. Możliwe są następujące warianty:

 • gładkie - tradycyjne cegły, z których wykonuje się ogrodzenia - klinkier może mieć jednolitą barwę lub atrakcyjne cieniowanie;
 • szorstkie - każda z cegieł jest niepowtarzalna dzięki swojej nieregularnej powierzchni; wyglądają oryginalnie zarówno na elewacji, jak i ogrodzeniach,
 • ryflowane - mają nierówną, szorstką powierzchnię, a ponadto widoczne są na niej podłużne, ułożone równolegle względem siebie rowki.

Po wyborze faktury cegły warto rozważyć połączenie tego surowca z elementami wykonanymi z drewna lub metalu. Jeśli bowiem posesja nie należy do największych, jednolite ogrodzenie ceglane może okazać się zbyt przytłaczające. Klinkier jednak doskonale komponuje się z innymi materiałami budowlanymi. Pomiędzy gotowe słupki i podbudówkę z klinkieru można wstawić stalowe ogrodzenia. Te ostatnie mogą mieć różne kształty i zdobienia, np. w postaci grotów, dzięki czemu można tworzyć ciekawe projekty ogrodzeń, które będą alternatywą dla najszybszej i najprostszej opcji, czyli metalowych słupków wbetonowanych w ziemię.

Ogrodzenia z klinkieru - zalety

Elegancki wygląd i możliwość estetycznego komponowania z metalem lub drewnem to niejedyne atrybuty wyróżniające opisywane ogrodzenie. Klinkier wykazuje bowiem szereg właściwości, które czynią go atrakcyjnym materiałem budowlanym.

 1. Ogrodzenie z klinkieru pozostaje w perfekcyjnej kondycji przez długie lata. Cegły nie kruszą się, a także nie porastają glonami.
 2. Pielęgnacja klinkieru ogranicza się do umycia cegieł raz na rok.
 3. Konstrukcja jest odporna na różnorodne warunki atmosferyczne. Nie musimy martwić się o pękanie, kurczenie się, czy zmianę barwy cegieł, nawet pod wpływem mrozu, dużego nasłonecznienia, czy deszczu i wilgoci.
 4. Na wygląd i stan cegieł nie wpływa również zanieczyszczenie powietrza, które może osiągnąć wysoki poziom na osiedlach domków jednorodzinnych.

Ogrodzenia klinkierowe - cennik

Bogatemu zbiorowi zalet klinkieru towarzyszy dość wysoka cena. Zależy od kilku czynników, m.in. długości ogrodzenia, wielkości cegieł i kosztów robocizny. Żeby ją poznać, należy określić wygląd konstrukcji, wyznaczyć miejsce na bramę i furtkę i zaplanować prace. Wszystkie te dane są zawarte w projekcie, który tworzy się przed rozpoczęciem prac.

Cena samej cegły klinkierowej także może różnić się w zależności od faktury i wzoru, koloru (cegły w niestandardowych barwach lub cieniowane mogą być droższe), stopnia wypełnienia, a ostatecznie indywidualnego cennik producenta.

Co warto wiedzieć o budowie ogrodzeń klinkierowych?

Żeby projekt, a następnie wykonanie naszego ogrodzenia było zgodne z wyobrażeniami, warto poznać podstawowe informacje o poszczególnych etapach prac.

 • Budowa ogrodzenia z klinkieru nie wymaga uzyskania pozwolenia. Nie trzeba więc zgłaszać nigdzie projektu.
 • Konieczne jest położenie betonowego fundamentu pod budowę. Jeśli konstrukcja składa się ono ze słupków i przęseł, fundament należy wykonać tylko pod elementami klinkierowymi. Głębokość, na której wylewa się fundament, będzie zależeć od rodzaju podłoża (gleby). Jego szerokość jest natomiast uzależniona od szerokości ogrodzenia - powinna być co najmniej taka sama.
 • Należy mieszać cegły z minimum trzech palet, szczególnie gdy kolorystyka jest zróżnicowana i np. występuje cieniowanie.
 • Budowa ogrodzenia jest czasochłonna i wymaga profesjonalnych umiejętności. Ważna jest bowiem wiedza na temat odpowiedniego czasu wiązania betonu i zapraw, czyli przerw technologicznych.
 • Fugowanie należy rozpocząć, uwzględniając czynniki atmosferyczne. Nie można go wykonywać podczas opadów deszczu i temperatury poniżej 5°C. Do klinkieru przeznaczono specjalną fugę. Jej brzegi koniecznie muszą stykać się z krawędzią cegieł, żeby nie doprowadzić do zniszczenia ogrodzenia.

FAQ:

1. Czy klinkier jest odpowiednim materiałem na ogrodzenie?

Ogrodzenia z tego tworzywa są niezwykle wytrzymałe i praktyczne. Nie ulegają wpływom czynników atmosferycznych, nie kruszą się, nie butwieją ani nie porastają glonami. Żeby utrzymać je w czystości, wystarczy raz na rok umyć cegły.

2. Do jakich budynków pasuje ogrodzenie klinkierowe?

Cegła klinkierowa doskonale komponuje się zarówno z budynkami w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Jest to materiał niezwykle elegancki. Można łączyć go z metalowymi przęsłami lub drewnianymi sztachetami, a także dopasować barwę cegieł do kolorystyki elewacji domu.

3. Ile kosztuje ogrodzenie z klinkieru?

Cena ogrodzenia jest uzależniona od wielu czynników, m.in. szerokości i długości budowli, kosztu robocizny i cennika producenta cegieł. Należy liczyć się z tym, że wykonanie będzie czaso i pracochłonne oraz że wymaga profesjonalnych umiejętności i wiedzy.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.