Montaż ogrodzenia panelowego - jak to robimy?

montaz-ogrodzenia

Ogrodzenia panelowe pozwalają na wydzielenie terenu posesji w sposób prosty i ekonomiczny. W przeciwieństwie do tradycyjnych siatek, takie rozwiązanie zapewnia lepszą estetykę oraz większą trwałość. Jak wygląda prawidłowy montaż ogrodzenia panelowego?

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe zbudowane jest z pojedynczych, mocowanych na słupkach paneli. Obecnie coraz rzadziej dominuje w nich ornamentyka i ostre zakończenia przęseł. Rozwiązania te wyparte zostały przez nowoczesne, minimalistyczne i niezwykle funkcjonalne warianty. Zaawansowane systemy ogrodzeń panelowych skutecznie chronią posesję, a jednocześnie w efektowny sposób podkreślają jej otoczenie. Szczególnym powodzeniem cieszą się konstrukcje solidne, które mogą zapewnić wieloletnią eksploatację. Taki system ogrodzeniowy wyróżnia duża wytrzymałość i odporność, m.in. na:

 • korozję
 • czynniki atmosferyczne
 • wahania temperatur
 • uszkodzenia mechaniczne

Innowacyjne ogrodzenia panelowe ograniczają jednocześnie zakres prac konserwacyjnych. Ze względu na liczne zabezpieczenia, pielęgnacja opiera się wyłącznie na delikatnym obmywaniu ogrodzenia z kurzu czy błota. Inwestorzy często decydują się na samodzielne wykonanie takiej konstrukcji. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką. Gotowa baza ma zwykle postać prefabrykowanych bloków betonowych.

Jak przygotować teren pod montaż ogrodzenia panelowego?

Podstawą prawidłowego zamocowania ogrodzenia panelowego jest odpowiednie przygotowanie terenu. Obszar należy oczyścić z zanieczyszczeń każdego typu, w tym gruzu, żwiru czy kamieni. Warto pamiętać, że montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie wymaga odpowiedniego wyrównania gruntu. Należy zająć się tym przed rozpoczęciem prac, aby uzyskać lepszy efekt wizualny oraz przyspieszyć realizację. Montaż ogrodzenia panelowego nie jest zalecany na ziemi świeżo wysypanej lub rozkopanym gruncie. W takich warunkach należy uprzednio zagęścić podłoże, np. specjalną zagęszczarką wibracyjną. Opcja ta nie sprawdzi się jednak, jeżeli gleba jest żyzna lub gliniasta. Brak możliwości zagęszczenia podłoża oznacza zwykle, że należy wykorzystać dłuższe słupki. Najlepiej przymocować je głębiej, na stosunkowo stabilnym podłożu.

Jak zaplanować montaż ogrodzenia panelowego?

Montaż ogrodzenia panelowego trzeba precyzyjnie zaplanować, przeprowadzając w tym celu pomiary działki. Należy również podjąć decyzję odnośnie wyglądu ogrodzenia oraz jego rozmieszczenia. Na początek najlepiej określić kształt, jaki posiadać ma konstrukcja. Kluczowe znaczenie mają słupki początkowe i narożne, ponieważ w trakcie prac nie można ich przesunąć. Od strony węższej, słupek powinien być zwrócony do frontów budynku, co zapewni odpowiedni efekt wizualny. Ogrodzenie przy użyciu pełnych paneli wykonać da się stosunkowo rzadko. Konieczne jest natomiast skracanie przęsła. Ilość przęseł potrzebnych na jeden blok działki można obliczyć. Poza wymiarami terenu, do kalkulacji niezbędna jest również znajomość szerokości panelu. Składa się na nią suma szerokości:

 • przęsła
 • słupka
 • dystansu na obejmie

Ilość niezbędnych przęseł pełnych oblicza się, dzieląc blok działki przez szerokość panelu ogrodzeniowego. W ten sposób można też określić, ilość sztuk wymagających skrócenia.

Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Słupki ogrodzeniowe standardowo montowane są w dołkach ok. półtorametrowych. Aby wykonać te wgłębienia, najlepiej skorzystać z profesjonalnych wiertnic o średnicy ok. 25 cm. Jeżeli ogrodzenie ma być wyższe, stosuje się wiertnice posiadające większe średnice - np. 30 cm. Poszczególne słupki ogrodzeniowe należy umieścić w centralnej części dołka, a następnie ustabilizować suchym betonem B15. Przeprowadzając montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką, trzeba pamiętać o kilku aspektach. Płyty cokołowe należy lokować dopiero po całkowitym zaschnięciu betonu, a słupki osadzać za pomocą poziomicy oraz żyłki. Przy każdym słupku należy bezwzględnie dokonać pomiaru, nawet jeżeli znacząco przedłuży to całkowity czas prac montażowych.

Jak zamontować panele ogrodzeniowe?

Po ukończeniu wiązania betonu, rozpocząć można montaż paneli ogrodzeniowych. Ten proces należy do najprostszych etapów prac i zwykle przebiega bardzo sprawnie. Aby zamontować panele ogrodzeniowe, należy zastosować odpowiednie obejmy. Dostępne są ich trzy podstawowe rodzaje, określane jako:

 • obejmy narożne, stosowne w narożnikach
 • obejmy startowe, wykorzystywane pomiędzy parą paneli ułożonych wzdłuż prostej linii
 • obejmy pośrednie, używane w miejscach mocowania bramy lub furtki, a także na końcu ogrodzenia
 • montaż doczołowy przy pomocy specjalnych uchwytów lub płaskowników.

Sam proces montażu obejm nie jest skomplikowany i wymaga przede wszystkim umiejętnego zastosowania śrub oraz zrywalnych nakrętek. Aby dobrze zabezpieczyć panele przed demontażem i kradzieżą, wykorzystać można śruby niezrywalne. Łączenie paneli z przęsłami tradycyjnymi nie jest natomiast wskazane.

Ile kosztuje montaż ogrodzenia panelowego?

Nie istnieją żadne sztywne ramy cenowe, w granicach których utrzymują się koszty panelowych systemów ogrodzeniowych. Cena całej realizacji zależy od kilku czynników. Znaczenie mają przede wszystkim szacunkowe wymiary, w tym długości i wysokości przęseł, bram, furtek czy całego ogrodzenia. Istotne są również parametry bramy, dotyczące m.in:

 1. ilości skrzydeł
 2. ewentualnego montażu systemu automatycznego otwierania
 3. zastosowanej ochrony przed korozją

Na cenę montażu wpływają też kwestie związane z umiejscowieniem bramy i furtki, wariantem montażu uzależnionym od warunków gruntowych czy wybraną grubości materiału. Ze względu na zróżnicowanie projektów, koszty systemu ogrodzeniowego oraz jego elementów mogą być bardzo zróżnicowane. Czynnikiem determinującym wybór określonych działań jest często budżet. Na budowę ogrodzenia pozwalają różne tanie rozwiązania, jednak zwykle lepszym wyborem jest inwestycja w trwały i sprawdzony system. Decydując się na indywidualne opracowanie koncepcji ogrodzenia panelowego, zyskać można gwarancję trwałości i wieloletniej eksploatacji.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.