Jaki kolor wybrać do ogrodzenia metalowego?

kolor-ogrodzenia

Zapytaj o cenę

Ogrodzenie bez wątpienia jest wizytówką każdego domu. To ten element, który od razu rzuca się w oczy kierowcom, przechodniom... zauważają go nawet jadący pociągiem! Nic więc dziwnego, że wybór koloru do metalowego ogrodzenia stanowi niełatwy problem każdego budowniczego. Na decyzję o wyborze barwy ma wpływ bardzo wiele różnych czynników i przed podjęciem decyzji warto je wszystkie zebrać i poukładać. Dlaczego jest to tak ważne? Dobra decyzja będzie owocowała satysfakcją, a także pięknym wyglądem nieruchomości, który nie tylko robi wrażenie, lecz także wpływa na komfort samego właściciela i daje poczucie bezpieczeństwa. Zły, nieprzemyślany wybór natomiast nie tylko zeszpeci całą aranżację, lecz także narazić może na pośmiewisko. Jaki kolor ogrodzenia wybrać zatem, aby móc uniknąć przykrych konsekwencji?

Dostosuj ogrodzenie do swojego domu!

Próbując sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor ogrodzenia metalowego wybrać, w pierwszej kolejności trzeba wyjść na zewnątrz i spojrzeć na wygląd i ogólną architekturę naszego domu. Czy jest to drewniana okładzina, płyta kamienna a może ekstrawagancki tynk w nietypowym kolorze? W zależności od odpowiedzi na to pytanie, dobór koloru będzie inny. Najprostszym sposobem, a jednocześnie będącym najbardziej popularnym, jest kolor ogrodzenia, któremu będzie najbliżej do koloru naszego domu.

Przykładowo, mając dom o drewnianej elewacji, ogrodzenie metalowe może być w różnych odcieniach brązu. Nie jest to jednak jakakolwiek reguła! W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę indywidualny gust (oczywiście mając na uwadze architekturę domu). Nie jest wykluczone, że kolor ogrodzenia będzie znacząco odbiegał od reszty elementów i tym samym nada całości charakterystycznego kontrastu. Warto też uzbroić się w cierpliwość i kilkakrotnie przemyśleć swój wybór. Niedopasowane ogrodzenie metalowe może nie tylko zepsuć pierwsze wrażenie, ale też stać się wyjątkowo uciążliwym problemem - ostatecznie to właściciel posesji będzie musiał dziennie na niego spoglądać zza swoich okien.

Zalety i wady dostosowania ogrodzenia metalowego do koloru domu:

 • Zachowanie kolorystycznej spójności pomiędzy najważniejszym i największym elementem (domem), a ogrodzeniem;
 • Jest to rozwiązanie bardzo sprawdzone i w wielu przypadkach zdaje egzamin - jest estetyczne, zawsze modne i praktyczne...
 • ... ale także powtarzalne i mogące uchodzić za nudne i mało oryginalne;
 • Jest to także pewna metoda mogąca uchodzić za sposób "na skróty". Osoby ceniące unikalność decydując jaki kolor ogrodzenia metalowego wybrać, powinny zdecydować się na inne, oryginalniejsze rozwiązania.

Dostosuj ogrodzenie do... ogrodu!

Nieco innym wariantem, lecz równie pomocnym, jest dostosowanie koloru ogrodzenia do wyglądu ogródka. To doskonała propozycja dla fanów ogrodnictwa, posiadających zadbane działki, wkładających wiele trudu w ich systematyczną pielęgnację. To także pomysł na nieco odmienną wersję estetyczną metalowego ogrodzenia. Wbrew pozorom, kolor dostosowany do zewnętrznych aranżacji nie musi być zielony! Dokonując obserwacji innych domów można dostrzec, że różnorodność elementów zewnętrznych bywa ogromna - od różnobarwnych kwiatów, po zachowawczą, ciemną zieleń, a nawet ciemnobrązową korę drzew przemieszaną z szarzyzną dekoracyjnych kamieni. W każdym z tych wariantów kolor ogrodzenia metalowego może być zupełnie różny - fani kwiecistych, barwnych ogrodów mogą zadecydować o ogrodzeniu niebieskim, a zwolennicy stonowanych klimatów zdecydować się mogą na ogrodzenie ciemnoszare. Nie warto zatem utożsamiać ogrodu z zielenią, bo wtedy niepotrzebnie narzucane są sztuczne granice, które nie mają przełożenia na realia.

Zalety i wady dostosowania ogrodzenia metalowego do ogrodu:

 • Fani ogrodnictwa będą zachwyceni, ponieważ ogrodzenie będzie współgrało z wyglądem działki i nie zaburzy jej odbioru zewnętrznego;
 • Niezależnie od wyglądu domu, dostosowując ogrodzenie metalowe do ogrodu, nadajemy mu nowy, unikalny wygląd, który może (ale nie musi) stawiać design naszej nieruchomości w nowym świetle.
 • W pewnych przypadkach, istnieje ryzyko rażącego kontrastu pomiędzy kolorem ogrodzenia, a stylem domu - w szczególności elewacji. Warto dwa razy zastanowić się przed podjęciem decyzji, jeżeli barwy kompletnie do siebie nie pasują;
 • Jest to także rozwiązanie uzależnione od pory roku. Klimat w naszym kraju jest nieubłagany i w porze jesienno-zimowej, ogród także zmienia swoje barwy. Istnieje zatem ryzyko, że nie przez cały rok kolorystyka ogrodzenia będzie współgrała z resztą.

Dopasuj ogrodzenie do własnego charakteru!

Poza elementami wizualnymi, do których można dostosować ogrodzenie (o czym wyżej), warto zastanowić się nad czymś, co jest niewidoczne dla oczu. Warto spytać samego siebie: jaki jestem? Jakie mam cele? Czy chce pokazać, że cenię sobie bezpieczeństwo, czy może wolę wykazać się nutką szaleństwa zapraszającą przechodniów do przekroczenia progu bramy? Czasem to właśnie odpowiedź na te pytania pozwala na wybranie upragnionego, pasującego koloru. Mało osób zdaje sobie sprawę, jak wiele barwy mówią o człowieku. Symbolika barw, choć się o niej się nie wspomina, na co dzień odgrywa znaczenie fundamentalne. Czerwony to wybór osób dominujących, zielony kojarzy się z odprężeniem i nadzieją, zaś brąz oznacza człowieka twardo stąpającego po ziemi i praktycznego. Wybór koloru płotu może stanowić fantastyczny pokaz nie tylko gustu, lecz także osobowości właściciela.

Zalety i wady dostosowania ogrodzenia metalowego do własnego charakteru:

 • W tej wersji estetyka i harmonia między poszczególnymi elementami nieruchomości schodzi na dalszy plan. Liczy się tylko to, co człowiek sam o sobie myśli, co chce wyrazić, jak siebie pokazać. To wspaniały wybór dla kreatywnych!
 • Doczytując nieco o symbolice kolorów, można sprytnie wpływać na nastroje przechodniów, ich odczucia co do naszych zamiarów i ocenę stopnia gościnności.
 • Nie każdy jednak lubi tego typu rozwiązania, szczególnie esteci. Osoby, którym zależy na wzajemnej harmonii poszczególnych elementów powinny jeszcze raz zastanowić się, jaki kolor ogrodzenia metalowego wybrać;
 • To także zły wybór dla praktyków. Osoby niezainteresowane poznawaniem szczegółów swoich osobowości, czy uzewnętrznianiem się w jakikolwiek sposób, powinny szukać innego punktu zaczepienia.

Jak zatem widać, kolor ogrodzenia to nie jest łatwy wybór. Składa się na niego mnóstwo rożnych elementów, przy czym każdy z nich może - w zależności od wybranej koncepcji - pełnić decydującą rolę. Nie warto bagatelizować wyboru barwy ogrodzenia, bowiem jest to decyzja na wiele lat. Pomocne mogą się okazać konsultacje z fachowcem, lub zwykła porada partnera/partnerki, rodziców, bądź przyjaciół.

Dobór struktury farby

Ważnym aspektem przy wyborze farby, jest również wybór tzw. struktury farby na ogrodzeniu. W szczególności ma to znaczenie dla ogrodzeń stalowych. Aby zminimalizować ryzyko widocznych miejsc spawania lub szlifowania cynku, dla ogrodzeń stalowych powinniśmy stosować farby ze struktura. Producencie maja do wyboru farby z drobna struktura lub gruba. Farby te pokrywają w większości wszystkie nierówności powierzchni cynkowej ogrodzenie, pokrywają grubsza warstwa stal, co ma wpływ na zwiększenie antykorozyjności ogrodzenia. Uzyskuje się efekt tzw. struktury skórki pomarańczy. Producenci farb również maja farby o grubych strukturach tzw. młotkowe farby, który idealnie pokrywają powierzchnie stali niwelując wszelkie nierówności.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV