Jaka powinna być brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką?

brama-wjazdowa-dwuskrzydlowa

To, w jaki sposób zaprojektujemy bramę wjazdową do naszego domu jest szalenie ważne. Raz wykonana inwestycja tego rodzaju będzie nam towarzyszyć przez długie lata. Jeśli więc coś pójdzie nie do końca tak jak powinno lub zostanie nie do końca niedopasowane do naszych potrzeb, za pewne sprawi, że korzystanie z bramy nie będzie zbyt wygodne, a może być wręcz denerwujące. Wobec tego, jak zaprojektować taką bramę wjazdową, aby faktycznie być zadowolonym?

Co warto wiedzieć, jeszcze zanim rozpoczniemy prace?

Z pewnością warto mieć świadomość tego, że żadna brama nie może otwierać się na zewnątrz działki. Przepis ten dotyczy zarówno bramy wjazdowej jak i furtki. Dodatkowo, światło bramy wjazdowej powinno posiadać szerokość co najmniej 2,4 m. Dlatego też, zanim jeszcze zaczniemy prace, warto przygotować sobie projekt tego, jak taka brama ma wyglądać i gdzie ma być usytuowana. Konieczne jest też wybranie odpowiedniego jej rodzaju, a tutaj możemy wybierać spośród bram przesuwnych oraz dwuskrzydłowych. Do obu tych rodzajów możliwe jest od razu zainstalowanie specjalnej automatyki bramowej.

Pamiętajmy jednak, że brama przesuwna zawsze musi posiadać dodatkowe miejsce na to, aby było gdzie schować przesuwające się skrzydło. Dlatego też nie poleca się jej montażu na mniejszych działkach z ogrodzeniem o niewielkiej długości. Bramy przesuwnej nie powinno się też montować tam, gdzie mogłaby ona przeszkadzać w otwieraniu furtki - w tym przypadku lepiej zdecydować się na bramę dwuskrzydłową.

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką - ale jaka?

Brama dwuskrzydłowa z furtką jest wygodną opcją wszędzie tam, gdzie teren jest w miarę równy i można będzie taką bramę wygodnie otwierać i zamykać. Zawsze warto wziąć pod uwagę fakt, że brama i furtka mają zabezpieczać posesję, powinny być więc naprawdę solidnie wykonane i stanowić pewną barierę, która skutecznie zniechęci niepożądanych gości. Nie mniej ważna jest stylistyka tych elementów. Powinny one pasować swoim charakterem zarówno do ogrodzenia posesji jak i do budynku, przy którym się znajdują. Dodatkowo, odpowiednia brama dwuskrzydłowa z furtką:

  • To elementy, które powinny być zamontowane dość blisko siebie. Jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż w jednym miejscu mamy dwa wejścia na posesję, które usytuowane w bliskiej odległości od siebie jest łatwiej kontrolować. Jest to więc rozwiązanie bezpieczne. Innym, praktycznym aspektem jest fakt ciągniecie kabli z zasilaniem do jednego miejsca, a nie do dwóch osobnych.
  • Na bramę oraz na furtkę powinniśmy zarezerwować sobie około 3,5 m szerokości. Sama furtka, aby była komfortowa w użytkowaniu, powinna mieć szerokość około 90 cm.
  • Bramy dwuskrzydłowe są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu, jeśli posiadają zabezpieczenie przed ich przypadkowym otwarciem. Klasycznym i najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest zasuwa, która pozwala stabilnie trzymać skrzydła razem w jednej pozycji. Dodatkowo, przydają się także specjalne rygle boczne, które można opuścić w dół po otwarciu bramy, które zakotwiczone będą mogły utrzymać bramę otwartą i zabezpieczyć ją przed samoczynnym zamykaniem się.
  • W przypadku, kiedy zdecydujemy się na automatykę bramową, specjalny, automatyczny napęd będzie otwierał i zamykał bramę, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Czujnik, czyli urządzenie sterujące napędami, powinien być natomiast zainstalowany na przykład na jednym ze słupków bramy, w niedalekiej odległości od samych napędów. Brama jest wówczas otwierana i zamykana na pilota.
  • Zawiasy, zarówno w przypadku furtki jak i bramy wjazdowej mogą być zakotwiczone w murze lub też przyspawane do całej konstrukcji. W przypadku furtki, można pokusić się o montaż specjalnej, metalowej listwy, która uniemożliwi otwieranie furtki do wewnątrz.
  • Przy furtce dobrze jest zainstalować specjalny domofon oraz system, dzięki któremu będziemy mogli wpuszczać gości poprzez otwieranie mechanizmu z wnętrza budynku. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze od furtki, którą każdy bez problemu może po prostu otworzyć z zewnątrz. Jeśli natomiast z wnętrza budynku nie można bezpośrednio obserwować, kto znajduje się przy furtce, dodatkowo obok domofonu może znaleźć się także specjalna kamera. Wszystkie te systemy inteligentnego domu bardzo ułatwiają życie i codzienne użytkowanie furtki oraz bramy.

Bramę warto zrobić raz, a porządnie!

W nowych inwestycjach przygotowuje się specjalny projekt techniczny zarówno furtki jak i bramy. Wówczas, zaczynając od zera można odpowiednio wykonać podjazd, zaplanować w rozsądny sposób umiejscowienie bramy oraz furtki, wybrać pasujące stylem elementy, a po wykonaniu prac budowlanych zainstalować także systemy automatyczne. Wówczas, za jednym zamachem mamy zrobione wszystko, co tylko może nam być potrzebne. W przypadku remontu starej bramy i furtki mamy już pewne ograniczenia, zawsze jednak możemy starać się tak przerobić całość, aby móc udoskonalić i ulepszyć posiadane rozwiązania. Najważniejsze, aby kierować się wygodą, gdyż to później ona jest najważniejsza przy codziennym użytkowaniu zarówno bramy, jak i furtki.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.