Jak zabezpieczyć panele ogrodzeniowe przed kradzieżą?

art._3

Panele ogrodzeniowe na stałe weszły do otoczenia wielu polskich posesji. Posiadają one sporo zalet w kwestiach kluczowych dla każdego właściciela domu, jak np. łatwość montażu czy niska cena. Niestety, stosunkowo łatwo je także ukraść. Nasuwa się zatem pytanie, czy istnieją jakieś wypracowane sposoby na uchronienie się przed takim nieprzyjemnym incydentem.

Czym są panele ogrodzeniowe?

Panele stają się w polskich gospodarstwach domowych coraz bardziej obecne. Głównych przyczyn tego faktu należałoby pewnie upatrywać w okoliczności, że posiadają trzy niezwykle atrakcyjne cechy:

  • wysokie walory dekoracyjne,
  • stosunkowo niską cenę,
  • łatwy montaż.

Dużym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć także panele ogrodzeniowe - ze względu na prostotę zamontowania, w szybkim tempie wypierają drewniane płoty czy wysłużone siatki ogrodowe.

Ten rodzaj paneli widać coraz częściej zarówno na posesjach prywatnych, jak i w konstrukcjach ogradzających siedziby firm czy budynki użyteczności publicznej. Dzieje się tak dlatego, że oprócz swoich walorów dekoracyjnych, panele ogrodzeniowe stanowią także znakomitą barierę dla intruzów. Ich charakterystyczne rozmieszczenie (małe odległości pomiędzy drutami z stali, w dodatku najczęściej ostro zakończonymi u góry) sprawia, że niechciany przybysz dozna nieprzyjemnych obrażeń, zanim zdoła wtargnąć na teren posesji.

Kolejny plus paneli ogrodzeniowych wiąże się z łatwością ich wymiany. W przeciwieństwie do siatki, której wymiana oznacza konieczność usunięcia dość dużego fragmentu, panele można usuwać i wstawiać pojedynczo. Sprzyja temu nie tylko atrakcyjna cena samych paneli, ale także elementów montażowych oraz słupków. Dzięki tym wszystkim cechom panele ogrodzeniowe idealnie sprawdzają się jako ochrona posesji.

Kradzież paneli ogrodzeniowych

Lista zalet prezentowanych przez panele ogrodzeniowe jest zatem bardzo długa. Warto zadać sobie pytanie, czy owe elementy ogrodzenia posiadają jakiekolwiek wady. Istnieje jedna, zasadnicza sprawa, mogąca świadczyć na ich niekorzyść: stosunkowo wysokie ryzyko kradzieży.

Co jakiś czas lokalne media w różnych gminach donoszą, że w nocy nieznani sprawcy rozmontowali kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt paneli ogradzających daną posiadłość. Straty bywają liczone w tysiącach złotych, zaś właściciele ogrodzeń potrafią wyznaczać dość wysokie nagrody dla tych, którzy będą w stanie wskazać im miejsce pobytu złodziei. Podobne wysiłki okazują się przeważnie niestety bezowocne - panele ogrodzeniowe są w takich wypadkach sprzedawane na złom, a ślad po nich urywa się definitywnie. Nie da się ukryć, że kwota, jaką złodziej uzyska z takiej transakcji, będzie czysto symboliczna... ten fakt nie zniechęca jednak kolejnych desperatów, czatujących na ogrodzenia pod osłoną nocy.

Warto zatem wyraźnie podkreślić, że jedna z największych zalet paneli ogrodzeniowych - łatwość ich montażu - w pewnych okolicznościach staje się również główną wadą takiego rozwiązania. Rozmontowanie gotowych konstrukcji nie nastręcza specjalnych trudności, nie trzeba się na tym znać, a cały proces trwa np. kilkadziesiąt minut. Poszkodowani właściciele zwracają często uwagę na fakt, że panele były zainstalowane tuż przy ruchliwej ulicy - nie zdołało to jednak zniechęcić sprawców do ich kradzieży.

Jak chronić panele ogrodzeniowe przed złodziejami?

Na szczęście, osoby wykorzystujące panele na terenie własnych posesji nie pozostają całkowicie bez szans w walce z intruzami. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą ochrony paneli stanowią tak zwane nakrętki zrywalne. Produkuje się je ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są niezwykle odporne na korozje (w zmiennych warunkach pogodowych taki parametr będzie na wagę złota). Dodatkowo, stal nierdzewna należy do surowców niezwykle atrakcyjnych wizualnie, co sprawia, że nakrętka świetnie komponuje się z całością ogrodzenia.

Nakrętki zrywalne pełnią w gruncie rzeczy podwójną funkcję:

  • domykają śrubę i tym samym zamykają obejmę,
  • ochraniają panele przed kradzieżą.

Ta druga właściwość nakrętek możliwa jest dlatego, że znacznie utrudniają one rozkręcenie obejmy i wyjęcie przęsła. Potencjalnemu złodziejowi, który chciałby się pozbyć nakrętki, pozostaje wyłącznie zniszczenie jej poprzez zerwanie. Musiałby jednak użyć do tego sporo siły, a także odpowiednich narzędzi.

Jeśli decydujemy się na samodzielną instalację ogrodzenia, warto zaopatrzyć się w większą ilość nakrętek zrywalnych. Nie będzie to z pewnością wielki wydatek - jedna taka nakrętka kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy.

Czy to wystarczy?

Dociekliwy właściciel posesji może sobie zadawać pytanie, czy zakup nakrętek zrywalnych rzeczywiście zdoła na sto procent uchronić go przed kradzieżą paneli. Całkowicie szczera odpowiedź musi być przecząca. Nakrętki sprawdzają się w znaczącej większości przypadków, może się jednak przecież zdarzyć, że intruz zdoła przed akcją zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i sforsuje tę najważniejszą przeszkodę. O ile nikt go nie nakryje na kradzieży (co też jest możliwe, zważywszy, że włamywacz musiałby spędzić przy ogrodzeniu co najmniej kilkadziesiąt minut), będzie mógł bez przeszkód przywłaszczyć sobie dowolną ilość paneli.

W ostatecznym rozrachunku istnieje jednak jeszcze inna opcja: zaopatrzenie się w monitoring i system alarmowy. Takie rozwiązanie sprawi, że możliwa stanie się nie tylko ochrona paneli ogrodzeniowych, lecz w ogóle całej posesji. Nie okaże się to tanie, lecz powinno zapewnić jeszcze wyższą skuteczność w walce ze złodziejami.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.