Jak wygląda montaż ogrodzenia na pochyłym terenie?

montaz-ogrodzenia-na-pochylym-terenie

Lokalizacja działki na terenie pochyłym ma swoje plusy, ale przysparza właścicielom nieco zmartwień. Jednym z nich jest wybór ogrodzenia. Czy posesja na nierównym terenie jest skazana na zwykłą siatkę ogrodzeniową? Przez długi czas uważano, że to jedyne słuszne rozwiązanie, jeśli właściciel nie zdecyduje się na wyrównanie terenu. Jednak dla wielu osób takie rozwiązanie nie jest wystarczające. Zwykła siatka z drutu nie jest najlepszym zabezpieczeniem i nie kryje posesji przed nieproszonym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Na szczęście na nierównym, pochyłym terenie da się zainstalować ogrodzenie solidne – na przykład stalowe, panelowe czy palisadowe. Montaż ogrodzenia na pochyłym terenie nie jest też trudny czy skomplikowany, lecz do całej operacji trzeba się dobrze przygotować.

Ocena stanu podłoża – krok pierwszy w planie montażu ogrodzenia na nierównym terenie

Jeszcze przed wyborem konkretnego typu ogrodzenia należy dokładnie ocenić stan gruntu, zwłaszcza wszelkich zboczy czy skarp. Teren może być nierówny, ale grunt musi być stabilny. Nie tyle chodzi tu o samą możliwość montażu ogrodzenia, ile o bezpieczeństwo. Jeśli skarpa jest niestabilna, będzie osuwać się na skutek intensywnego deszczu i wiatru, a ogrodzenie na nierównym terenie ulegnie prawdopodobnie częściowemu bądź całkowitemu zniszczeniu.

Niestabilną skarpę trzeba dobrze zabezpieczyć. Jeśli kąt nachylenia jest duży, trzeba będzie użyć murków oporowych. Do wysokości 1,2 m takie murki można wznieść samodzielnie, w przypadku wyższych konieczna jest pomoc firmy budowlanej z odpowiednimi uprawnieniami. Najczęściej takie murki buduje się je z gotowych prefabrykatów, kamieni, cegieł czy gabionów. Łagodniejsze skarpy wystarczy obsadzić roślinami lub darnią.

Dodatkowo, jeśli linia ogrodzenia przetnie skarpę w poprzek, konieczny jest drenaż, który będzie zapobiegać nasiąkaniu podmurówki wodą. Istotne są też staranne wykonanie ław fundamentowych, które zagwarantują stabilność ogrodzenia na lata, nawet na pochyłym terenie.

Równanie terenu pod ogrodzenie – kiedy jest konieczne?

Oczywiście wiele osób decyduje się na równanie terenu. Taki zabieg niweluje kłopot montażu ogrodzenia na nierównym podłożu, jednak jest czasochłonne i kosztowne. Wyrównanie terenu warto przemyśleć wtedy, gdy na działce zlokalizowana jest duża skarpa. Drobne nierówności czy stabilne, niewielkie skarpy tylko dodają uroku posesji, lecz nie tworzą większych problemów z montażem ogrodzenia.

Jakie ogrodzenie na nierównym terenie będzie najlepsze?

Jednym z najlepszych ogrodzeń, które bez większych przeciwwskazań zamontować można na pochyłym terenie jest ogrodzenie panelowe w wersji 2D lub 3D (z dodatkowymi przetłoczeniami – wygięciami). Dlaczego? Bo w zależności od ukształtowania terenu działki można zamontować go równolegle lub kaskadowo. Warto wcześniej skontaktować się z producentem ogrodzenia, by panele prowadzone zgodnie ze stopniem pochyłości zbocza, były dobrze dostosowane do kąta nachylenia skarpy. Oczywiście montaż panelowego ogrodzenia na pochyłym terenie będzie nieco skomplikowany i czasochłonny, jednak wyjątkowo estetyczny efekt szybko zatrze w pamięci drobne wyrzeczenia.

Jak zamontować ogrodzenie przy schodkowym spadku terenu?

Po dokonaniu oceny stanu gruntu oraz ewentualnym wyrównaniu czy zabezpieczeniu pochyłości przychodzi pora na dokładny pomiar działki. Trzeba dobrze wyznaczyć granice działki oraz miejsca, w których staną słupki ogrodzenia. Bez względu na nierówności terenu, słupki powinny zawsze stać pionowo i w równych odstępach od siebie. Wykopane pod montaż słupków dołki powinny mieć co najmniej 100 cm głębokości. Po ich osadzeniu, słupki należy zabetonować. Przed tym można dodatkowo wykonać szalunki dla większej stabilności, jednak nie jest to konieczne.

Równoległy i kaskadowy montaż ogrodzenia na nierównym terenie

Montaż równoległy zakłada poprowadzenie ogrodzenia zgodnie z pochyłością terenu. W praktyce oznacza to, że przęsła są dopasowywane indywidualnie zgodnie z kątem nachylenia zbocza, który jednak nie powinien przekraczać 24%. Linia ogrodzenia opada równolegle do pochyłego terenu, a wszelkie nierówności gruntu niwelowane są za pomocą elementów podmurówki, którą można wykonać z gotowych bloczków.

Inny sposób montażu ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie to montaż kaskadowy (schodkowy), bardziej czasochłonny. To rozwiązanie zakłada idealne dopasowanie ogrodzenia do nierówności terenu. Każde kolejne przęsło jest nieco obniżane (o taką samą wysokość), co stwarza wrażenie schodów. Istotne jest to, by podczas montażu ogrodzenia metodą schodkową na początku ustawić wyłącznie słupki narożne. Kolejne należy zainstalować dopiero wtedy, gdy gotowa będzie już podmurówka. Warto pamiętać, że prefabrykowane murki i słupki ogrodzenia muszą być idealnie wypoziomowane i wypionowane.

W związku z tym, że teren działki może być mocno zróżnicowany – niektóre obszary będą równe, inne z pochyłościami, sposoby montażu ogrodzenia równoległy i schodkowy można połączyć.

Najważniejszy punkt ogrodzenia na nierównym terenie – ławy fundamentowe

Zasadniczo niezależnie od sposobu samego układania paneli ogrodzenia, szczególnie uważnie i starannie należy wykonać ławy fundamentowe. Na pochyłym terenie jest to ważne o tyle, że cała konstrukcja jest mniej stabilna i po jednym czy dwóch sezonach niedociągnięcia mogą doprowadzić do uszkodzenia ogrodzenia.

Słupki ogrodzenia muszą być zamontowane głęboko, by w zimie nie oddziaływał na nie mróz. Ważne jest też, by zostały umieszczone centralnie w środku zalewanego betonem dołu. Dodatkowo jeśli teren jest piaszczysty, dno dołu na słupek warto przed betonowaniem wyłożyć folią. W przypadku planowanej podmurówki, fundamenty powinno się wznieść na 10 cm powyżej linii terenu.

Montaż paneli do słupków, czyli ostatni etap ogradzania posesji

Ogrodzenia panelowe są produkowane w taki sposób, że samodzielny montaż nie sprawia żadnego problemu. Gotowe przęsła montuje się do słupków za pomocą dołączonych elementów, najczęściej są to klasyczne obejmy montażowe. Najlepiej sprawdzą się śruby i nakrętki nierdzewne, których nie uszkodzą niekorzystne czynniki atmosferyczne. Ważne, by z montażem przęseł poczekać do pełnego wyschnięcia i związania betonu, którym zabezpieczone są słupki.

Pochyły teren kontra brama wjazdowa

Brama wjazdowa zazwyczaj ma między 2 a 3 m długości i jej ułożenie na nierównym terenie jest bardzo kłopotliwe, zwłaszcza jeśli będzie to brama zautomatyzowana. Brama z automatycznym otwieraniem i zamykaniem nie może być zamontowana na skarpie czy na pochyłym terenie – mechanizm nie będzie działał lub będzie działał źle, a na to nie można sobie pozwolić. Pochyły teren pod montaż bramy wjazdowej trzeba zawsze dobrze wyrównać.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom panelowym montaż ogrodzenia na pochyłym terenie nie jest już problemem. Wybierając finalny projekt ogrodzenia, warto skontaktować się z producentem. Hammerman-Tech świadczy profesjonalne doradztwo techniczne – pomoże wybrać odpowiedni rodzaj ogrodzenia i sposób jego montażu, a wszystkie niezbędne elementy dostarczy pod wskazany adres – w bardzo krótkim terminie.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.