Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem?

brama-przesuwna-blog

Budowa domu nie kończy się na postawieniu samego budynku i jego wykończeniu. Oczywiście jest to kluczowe, ale jednak są jeszcze inne rzeczy, o których możesz w pierwszej chwili nie pomyśleć m.in. o bramie wjazdowej. To bardzo istotny element, który będzie widoczny na pierwszym planie i który odpowiada za pierwsze wrażenie odnośnie Twojego domu. Jak działa brama przesuwna i ile kosztuje? O tym już za chwilkę.

Brama wjazdowa

Typów bram wjazdowych jest naprawdę wiele. Mogą być przesuwne bądź skrzydłowe, ręczne lub automatyczne. Materiały i kolory to już kwestia indywidualna, ale w tym wypadku masz ogromny wybór. Producenci przebijają się w swoich ofertach, a Ty jeśli masz dobre zaplecze finansowe na wymianę starej bramy lub zakup nowej, możesz przebierać do woli.

Jak działa brama przesuwna?

Brama przesuwna złożona jest ze skrzydła przesuwającego się, które jest wielkości wjazdu. Maksymalne światło bramy przesuwnej to 6 m, ze względu na wymiary pieca malarni proszkowej . W momencie, kiedy chcemy wjechać na teren domu, skrzydło wsuwa się wzdłuż ogrodzenia, chowając się za nie od wewnętrznej strony. Nie jest to jednak element, który nie jest ograniczony w żaden sposób. Skrzydło utrzymywane jest na rolkach stalowych, które przytwierdzone są do fundamentu. Dodatkowo montowane są dwa słupki, gdzie jeden z nich utrzymuje bramę w pionie, a drugi działa ochronnie przeciw wysuwaniu się z prowadnic.

Rodzaje bram przesuwnych

Nie wszystkie bramy przesuwne są takie same. Różnią się oczywiście wyglądem - tutaj masz naprawdę duże pole do popisu, ale jest jeszcze jeden detal, który powinien Cię zaciekawić. Bramy przesuwne możemy podzielić na szynowe oraz samonośne. Czym się charakteryzuje każda z tych opcji?

Bramy szynowe - tańsza opcja przesuwna

Jedną z opcji dostępnych na rynku jest brama szynowa. Skrzydło posiada kółka, które przemieszczają się po listwie, zainstalowanej na podłożu. Prowadnica znajdująca się na słupku, utrzymuje skrzydło w odpowiedniej pozycji i zapewnia płynność ruchu. To rozwiązanie niestety jest dosyć kłopotliwe przy mroźnych zimach. Skrzydło może wtedy przymarznąć, co spowoduje całkowite przyblokowanie systemu. Można zamontować specjalny kabel grzejny, który będzie przeciwdziałał zamarznięciu i w razie potrzeby ogrzeje skrzydło. Warto zapamiętać, że brama tego typu jest bardziej wymagająca. Szyna, po której sunie, musi być często czyszczona. Kurz, liście czy brud mogą negatywnie wpłynąć na rolki w bramie albo po prostu zablokować jej ruch.

Brama samonośna - niezawodność na pierwszym miejscu

Drugim rodzajem bram przesuwnych ze względu na montaż są bramy samonośne. Od szynowych różnią się tym, że przesuwają się około 5-8 centymetrów nad powierzchnią ziemi. Bramy samonośne nie wymagają tak wiele uwagi, jak szynowe. Przede wszystkim nie trzeba kontrolować czystości szyny oraz są odporne na warunki pogodowe. Dzięki temu są bardziej wygodne i niezawodne. Czy ta opcja jest nieskazitelna? Niestety, jak wszystko posiada także wady. Najbardziej istotną jest to, że bramy typu samonośnego potrzebują prawie o 30 procent więcej miejsca na umieszczenie przeciwwagi. Kolejną z nich jest ciężar. Przy tym wyborze konieczny jest montaż systemu automatycznego. Dlaczego? Brama samonośna waży dużo i nawet dla fanatyka siłowni odsunięcie jej może być nie lada wyzwaniem.

Brama ręczna czy automatyczna?

Bramy przesuwne możemy podzielić także ze względu na metodę otwierania. Mamy do wyboru montaż bramy, którą będziemy otwierać ręcznie, a także bramę automatyczną. Druga opcja za naciśnięciem jednego przycisku na pilocie, otworzy przed Tobą wrota do domu. Która opcja jest lepsza? To zależy od tego, czego oczekujesz. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest automat. Natomiast jest to dodatkowy koszt, który nie zawsze jest pożądany. Wybór należy do Ciebie.

Potrzebujesz firmy, która kompleksowo Ci pomoże? Zapraszamy do kontaktu!

Cena bramy przesuwnej

Bramy przesuwne, otwierane ręcznie można dostać już cenie 1400-1600 zł za rozmiar 240x150. Ze względu na wygodę znacznie częściej wybierane są bramy automatyczne, otwierające się za pomocą pilota. W tym przypadku możemy spodziewać się nawet dwukrotnego wzrostu kosztów i to w najtańszym wariancie. Metalowa brama wjazdowa z szyną to wydatek minimum 3 tysięcy złotych. Natomiast na wariant samonośny trzeba przewidzieć dodatkowo około tysiąc złotych więcej.

Oczywiście bardzo dużą popularnością cieszą się bramy kute, robione na zamówienie. Niestety, ale to już jest znacznie większy koszt. Ceny takich bram wjazdowych to kwoty rzędu 7 - 8 tysięcy złotych.

Montaż bramy przesuwnej

Nie zapominajmy, że do kosztu samej bramy należy doliczyć również cenę montażu. Jest on zależny od tego, czy montowana brama jest ręczna czy automatyczna. Nie bez znaczenia przy koszcie montażu jest także lokalizacja wykonania zlecenia. Również zakres prac wyznacza ostateczny koszt tej usługi, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę przygotowanie fundamentu bramy. Dochodzą nam wtedy ceny materiałów oraz robocizna za czas przeznaczony na utwardzenie podłoża. Montaż bramy przesuwnej to przeważnie kwota wahająca się od 500 złotych do tysiąca.

Zalety bram przesuwnych

Bramy przesuwne bez względu na wyższy koszt są nadal najbardziej popularnym wyborem wśród propozycji na rynku. Jak się okazuje, bramy przesuwne mają wiele zalet, za które jesteśmy skorzy zapłacić więcej. Jakie są to korzyści?

Po pierwsze zajmują znacznie mniej miejsca. Skrzydło nie potrzebuje przestrzeni do otwierania tak jak w przypadku drzwi dwuskrzydłowych, rozwieralnych. Dodatkowo jest to idealna opcja dla domów, które posiadają bardzo krótki podjazd.

Po drugie są niesamowicie funkcjonalne. System przesuwny zapewnia maksymalny komfort i wygodę użytkowania. W razie potrzeby istnieje również możliwość zamontowania przy nich pełnej automatyki lub systemu antywłamaniowego.

Po trzecie są po prostu ładne, nowoczesne i dostępne w wielu wzorach i kolorach.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.