Jak dobrać automatykę/napęd do bram?

automatyka-do-bram-tech

Zapytaj o cenę

Automatyczne napędy do bram, to rewelacyjne rozwiązanie znacznie zwiększające komfort jej użytkowania i bezpieczeństwo. Ten nowoczesny system, jest bardzo pomocny i niezawodny, jeśli postawimy na najwyższej jakości produkty. Warto zainwestować w tego typu udogodnienie, ponieważ posłuży nam ono wiele lat.

Jak dobrać odpowiedni napęd?

Można wyróżnić cztery czynniki, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, przy wyborze napędu do bramy. Są to: waga, długość skrzydła, liczba użytkowników i przede wszystkim jej stan techniczny.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy brama chodzi lekko i łatwo, bez niepotrzebnych tarć, które mogłyby zakłócić jej otwieranie się i zamykanie. Jeśli tarcie występuje, może to oznaczać, że nastąpiła utrata osiowości wózków jezdnych, uszkodzony profil jezdny lub wózki, ewentualnie brama nie jest położona równolegle to podłoża. Oczywiście powodów może być więcej, ale te są najczęstsze.

Równie ważna jest informacja odnośnie użytkowników, od których będzie zależała ilość cykli, wykonywana przez bramę w ciągu doby.

Jeśli planujemy, że brama będzie często otwierana i zamykana, czyli liczba cyki będzie duża, sugerowana moc silnika to 24 V.

Jeśli chodzi o bramy przesuwne ważna jest ich długość, ponieważ od niej zależy, czy siłownik zdąży się nagrzać. To z kolei negatywnie wpływa na jego żywotność. Siłownik jest także dobierany pod kątem wagi, ponieważ im cięższa brama, tym moc siłownika musi być większa.

Automatyka/napęd do bram

Decydując się na bramę z automatycznym napędem, warto wybrać firmę, która ma wieloletnie doświadczenie, bogatą ofertę i zdobyła zaufanie klientów. Napęd do bram Hörmann i do bram Sommer to dobry wybór, ze względu na niemiecką jakość i precyzję wykonania. Zanim zdecydujemy się na zakup napędu, porównajmy oferty obu firm i najlepiej skonsultujmy się z doradcami, którzy pomogą nam z doborem. Może się bowiem okazać, że wybrany przez nas model jest za słaby, a wówczas nie będzie on spełniał swojej roli.

Napęd do bram Hörmann

Napędy do bram wjazdowych marki Hörmann są zdalnie sterowane, bezpieczne, wygodne i certyfikowane. Znacznie podnoszą komfort użytkowania i są niezawodne. Firma stosuje funkcje łagodnego startu i zatrzymania, która sprawia, że żywotność bramy zwiększa się kilkukrotnie. Dodatkowo umożliwia delikatne i niemalże bezgłośne otwieranie i zamykanie. Napędy posiadają funkcję rozpoznawania przeszkód, chroniąc zarówno ludzi, jak i przedmioty. Automatyczna funkcja domykania sprawia, że brama może się automatycznie zamknąć, po określonym przez użytkownika czasie. Jest to możliwe dzięki fotokomórce. Posiadają one również możliwość częściowego otwierania bramy, w celu umożliwienia przejścia dla osób.

W ich ofercie są napędy do bram skrzydłowych i przesuwnych.

Jeśli chodzi o bramy skrzydłowe firma Hörmann posiada dwa rodzaje napędów: VersaMatic i RotaMatic.

  • RotaMatic zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność, w dodatku stanowi świetne uzupełnienie bramy. W sytuacjach kiedy zabraknie prądu, warto mieć RotaMatic Akku, który posiada własny akumulator. Te innowacyjne rozwiązania są bardzo korzystne, dlatego dobrze jest je samemu wypróbować.
  • VersaMatic z kolei jest bardziej uniwersalną wersją, która znajdzie zastosowanie w każdej sytuacji montażowej. VersaMatic poradzi sobie nawet z głęboko osadzonymi słupami, dzięki zmiennej pozycji montażu. Posiada on wmontowany system sterowania, który oszczędza zarówno czas przy montowaniu, jak i miejsce wokół bramy. Daje on ogromne możliwości, dlatego jest chętnie wybierany przez klientów. Umożliwia ustawienie prędkości, co pozwala na jednolity bieg, niezależnie od rozmiarów bramy. Są w nim stosowane akumulatory solarne, dzięki czemu nawet w przypadku problemów z dostawą prądu, nie musimy rezygnować z komfortu.

Jeśli natomiast chodzi o bramy przesuwne, istnieją dwa typy napędów: LineaMatic i STA400.

  • Pierwszy z nich wyróżnia się kompaktową, wykonaną z odlewu cynkowego tworzywa sztucznego, wzmocnioną włóknem szklanym obudową. Posiada możliwość regulacji w pionie, co znacznie upraszcza instalację. Dodatkowo została zaopatrzona w niezawodny układ elektroniczny.
  • Z kolei STA400 jest przeznaczony do bram o większych gabarytach. Maksymalna waga, której podoła wynosi 2500kg, a szerokość skrzydła przesuwnego to 17 metrów. Mimo tak znacznego obciążenia, STA400 gwarantuje niezawodne działanie, delikatne zamykanie i otwieranie i bezproblemową obsługę. Jest on polecany głównie do bram w firmach przemysłowych, które są znacznie cięższe, od tych przeznaczonych do użytku prywatnego.

Napęd do bram Sommer

Jeśli chodzi o napędy do bram skrzydłowych marki Sommer, są one równie dobre jakościowo. Prosta obsługa, solidne wykonanie i brak konieczności konserwacji, to cechy charakterystyczne dla napędów Sommer. Są one przeznaczone dla osób prywatnych, czyli do użytku na własność, jak i dla firm, do użytku przemysłowego. Umożliwiają przesuwanie bram o maksymalnej wadze 1100kg i szerokości 7m. Są skonstruowane tak, aby pasowały zarówno do lewego, jak i prawego skrzydła. Modele dostępne do bram skrzydłowych to: twist AM, twist UG, twist 200 E, twist 200 EL, twist 350 i twist XL.

Natomiast w przypadku napędów do bram przesuwnych, charakterystyczną ich cechą jest bezgłośne działanie i niezawodna praca nawet w skrajnie niskich temperaturach. Oprócz tego gwarantują bezpieczeństwo i są tworzone zgodnie z obowiązującymi normami międzynarodowymi. Posiadają także wszelkie certyfikaty od niezależnych instytucji. One również są tworzone z myślą o prywatnych osobach, ale także o firmach. Istnieje wiele modeli nadających się do bram o maksymalnie 20m szerokości i 1200kg. Wyróżniamy modele takie jak: STArter, STArter+, SP900, RUNer, RUNer+, SM 40 T i DS 1200. Różnią się one pod względem dostępnych funkcji, mocy, prędkości otwierania, czy stopnia ochrony.

Czy napęd do bram to dobry pomysł?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, które upraszcza nam codzienne obowiązki. Wracając późno z pracy, kiedy jest już ciemno, nie musimy wysiadać z samochodu, aby otwierać bramę. Wystarczy, że naciśniemy guzik, a napęd zrobi to za nas. Kiedy się spieszymy, nie musimy martwić się o zamykanie jej, ponieważ nastąpi to automatyczne. W dodatku mamy pewność, że żaden nieproszony gość, nie otworzy sobie sam bramy wjazdowej.

Na pewno wiele dla wielu osób bardzo istotny jest koszt tej inwestycji. Ceny są różne, w zależności od rodzaju napędu i wahają się w okolicach 2000 zł. Wszystko zależy od masy jaką musi udźwignąć siłownik, szerokości skrzydła oraz typu bramy. Inaczej kształtuje się cena przy modelach przesuwnych, a inaczej przy skrzydłowych. Bardzo ważne są też dodatkowe funkcje, jak panel słoneczny zapewniający działanie bez dostępu do prądu. Znaczenie ma także marka, ponieważ inne ceny mają modele firmy Sommer, a inne firmy Hörmann. Nim przystąpimy do zakupu, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w dobrze odpowiedniego napędu do naszej bramy. Nie są to małe koszty, ale biorąc pod uwagę to, że posłużą nam na prawdę bardzo długo i zdecydowanie ułatwią życie, jest to dobry wydatek.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.

TUV