Ile kosztuje ogrodzenie metalowe?

ogrodzenie-panelowe-dom

Ogrodzenia metalowe jeszcze do niedawna wykorzystywano głównie do grodzenia terenów i budynków użyteczności publicznej. Dziś coraz częściej to właśnie one wyznaczają granice prywatnych posesji. Koszty końcowe tego rodzaju systemów ogrodzeniowych zależą od wielu czynników. Składają się na nie – nakład pracy, rodzaj użytych materiałów, a także stopień skomplikowania projektu, jaki trzeba zrealizować celem uzyskania gotowego produktu. Jak wobec tego kształtują się ceny różnych typów ogrodzeń? Szczegóły poniżej.

Rodzaje ogrodzeń metalowych

Wyróżnia się różne rodzaje ogrodzeń metalowych, od czego także zależy ich cena. W sprzedaży dostępne są następujące:

Wymienia się również:

  • ogrodzenia gotowe,
  • ogrodzenia kute,
  • ogrodzenia z siatki.

Cena zależy od wielu czynników, które trzeba ustalić w pierwszej kolejności

Przeważnie osoby zainteresowane kupnem ogrodzenia wykonują telefon do producenta lub sklepu z zapytaniem, ile kosztuje ogrodzenie ze stali. Liczą na konkretne kwoty. Okazuje się jednak, że podanie kosztów jest możliwe dopiero po wcześniejszym przedstawieniu szczegółów – oczekiwań – względem danego systemu ogrodzeniowego. Dlatego przed wybraniem numeru, lepiej dobrze się przygotować do tej rozmowy. Co w takim razie należy ustalić? Trzeba określić szacunkowe wymiary ogrodzenia (wysokość, długość przęseł, furtek, bram, łączną długość ogrodzenia), a następnie podać szczegóły dotyczące samej bramy (czy ma być jednoskrzydłowa, dwuskrzydłowa czy przesuwna, z systemem automatycznego otwierania czy bez tego systemu). Sprzedający na pewno zapyta o metodę ochrony przed korozją (ocynkowana i malowana proszkowo, tylko ocynkowana, czy ze stali nieocynkowanej).

Równie ważna może być informacja dotycząca słupków murowanych, podmurówki bądź słupków stalowych. Wszystko to ma wpływ na wycenę systemu ogrodzeniowego. Jednak to jeszcze nie koniec. Osoba sporządzająca kosztorys zapewne będzie chciała uwzględnić umiejscowienie bramy/furtki. Poprosi o wybór konkretnego wariantu montażu, co zależy np. od warunków gruntu. Warto w tym momencie również znać grubość materiału/profili, bo i to brane jest pod uwagę przy wycenie.

Jak wymierzyć ogrodzenie?

Na pozór skomplikowany, w rzeczywistości prosty do wykonania – taki jest właśnie pomiar ogrodzenia. W celu pozyskania dokładnych parametrów wystarczy zmierzyć całkowitą długość działki, która zostanie ogrodzona, zaplanować rozmieszczenie bramy i furtki, a następnie podać ich wymiary. Trzeba również określić, jak zostaną zamontowane poszczególne elementy ogrodzenia. Czy będą to słupki stalowe, czy może murowane. Będąc już na tym etapie, pozostaje tylko od długości ogrodzenia odjąć szerokość bramy, furtki i wspomnianych słupków czy murków – zależnie od dokonanego wyboru. Takie przeliczenia pozwolą uzyskać dokładny wymiar przęseł. Wysokość ogrodzenia też ma ogromne znaczenie, dlatego i nad tym trzeba się zastanowić.

Mając już tak dokładne wymiary, można spokojnie kontaktować się ze sprzedawcą.

Co jeszcze ma wpływ na cenę ogrodzenia?

Ciężko jest powiedzieć, ile kosztuje ogrodzenie ze stali, nie znając jeszcze szczegółowych oczekiwań inwestora. Nie chodzi tu tylko o wymiary ogrodzenia, czy rodzaj materiału, z którego ma być ono wykonane. Każdy zwykle ma indywidualne oczekiwania względem chociażby samego wyglądu systemu ogrodzeniowego. Jeden chce mieć klasyczne ogrodzenie, drugi bardziej w wersji Premium czy nawet Lux. Wszystko to generuje zupełnie inną cenę. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak przed ostatecznym zapytaniem dokładnie zastanowić się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami względem tego systemu. Przemyślenia powinny skupiać się nie tylko na rodzaju materiału, czy wymiarach, ale też na detalach, które jak widać, też mają znaczenie.

Czy kupując ogrodzenie metalowe należy zwracać uwagę na cenę?

Wielu ludzi inwestując w ogrodzenie, kieruje się jego ceną. Niektórzy żyją w przekonaniu, że to, co tanie jest słabej jakości, a te drogie rzeczy zawsze są najlepsze. Brzmi to dość logicznie, ponieważ lepsze materiały czy nawet ładniejsze wizualnie, zawsze są droższe. Dlatego, jeżeli ogrodzenie ma być stylowe, nowoczesne, a do tego solidne, trzeba zapłacić za nie trochę więcej. Jednak nie jest to regułą. Niekiedy producent ma dostęp do tańszych, ale dobrych materiałów. Zdarza się też, że sam rezygnuje z własnego zarobku na rzecz atrakcyjnej oferty dla klienta, chcąc tym sposobem przyciągnąć jego uwagę i zachęcić do zakupu. Wówczas można kupić naprawdę dobre ogrodzenie w rozsądnej, niekiedy wręcz nawet zadziwiająco niskiej cenie.

Ogólnie rzecz ujmując, kupując system ogrodzeniowy, nie powinno się kierować jego ceną, ponieważ ta nie ma większego znaczenia. Nierzadko bywa bardzo myląca. Należy mieć na uwadze to, że ogrodzenie jest inwestycją na lata. Odpowiednio zadbane będzie służyło przez długi, długi czas. Chociażby dlatego przy wyborze nie powinno się tak mocno zwracać uwagi na cenę. Warto uświadomić sobie to, że profesjonalne, solidne, metalowe ogrodzenie zapewnia większe bezpieczeństwo. Same systemy zabezpieczeniowe też niemało kosztują. Wszystko to wpływa na wyższą cenę końcowego produktu, gotowego ogrodzenia.

Ile kosztuje ogrodzenie metalowe – podsumowanie

Każde ogrodzenie metalowe może być inne – wykonane z innych materiałów, inaczej wykończone, z elementami dekoracyjnymi lub bez dodatków, wyposażone w inne funkcje… Możliwości wykonania systemu ogrodzeniowego są ogromne. Dla utalentowanego producenta wręcz nieograniczone. Wszystko to przekłada się automatycznie na cenę końcową produktu. Dziś można kupić gotowe elementy ogrodzenia i zmontować je samodzielnie lub z pomocą doświadczonej ekipy, a także złożyć zamówienie na indywidualny system ogrodzeniowy. Jeżeli więc chcesz wiedzieć, ile kosztuje ogrodzenie metalowe spełniające Twoje indywidualne oczekiwania, nie zwlekaj, zapytaj. Wcześniej musisz tylko określić swoje potrzeby. To znacznie ułatwi i zarazem usprawni proces wyceny.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.