Bramy wjazdowe kute – gwarancja eleganckiej posesji

brama-wjazdowa-kuta

Bramy kute w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Coraz więcej firm oferuje profesjonalne usługi w zakresie tworzenia ciekawych, oryginalnych kompozycji, które można wykorzystać przy budowie ogrodzenia. Właśnie ta niepowtarzalność jest jednym z głównych atutów tego rodzaju bram i płotów. Co ważniejsze, całość nie traci na funkcjonalności, a jeżeli jest wykonana solidnie, cieszy oczy i doskonale odgrywa swoją rolę przez długie lata. W niniejszym artykule skupiamy się na bramach wjazdowych, które stanowią niejako osobną kategorię. Jest to niezbędny i często najbardziej charakterystyczny element całego ogrodzenia.

Czym charakteryzują się bramy wjazdowe kute?

Bramy wjazdowe kute pozwalają przede wszystkim na znaczne możliwości w zakresie dostosowania ich do własnych potrzeb. Można w ich przypadku osiągnąć bardzo ciekawe efekty wizualne, ponieważ sposób produkcji odwołuje się do tradycji rzemieślniczych. Niektóre wyspecjalizowane firmy zajmują się nawet typowo artystycznymi realizacjami, które wplatają do bram elementy rzeźbione oraz inne motywy ozdobne. Z reguły jednak bramy kute występują w formie palisadowej, z licznymi ornamentami, dobieranymi przy udziale klienta. Bramy i płoty kute są z reguły solidne i dosyć ciężkie. Dzięki temu długo zachowują swoją trwałość, a do tego dobrze chronią całą posesję. Ma to znaczenie zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców, jak i wygody ich życia.

Stawianie takich konstrukcji najczęściej postrzega się w kategorii inwestycji na lata, dlatego wytrzymałe i odporne na uszkodzenia ogrodzenia kute stają się idealnym rozwiązaniem. Warto również zaznaczyć, że w przypadku bram, na których się tutaj skupiamy, zakres dostępnych modeli jest podobny jak w bramach tworzonych w innej technologii. Innymi słowy, bramy kute dostępne są w standardowych wymiarach, rodzajach (chodzi tu m.in. o sposób podziału skrzydeł, metodę otwierania, czy obecność dodatkowych mechanizmów) oraz w ciekawych, nieszablonowych stylach.

Jakie są możliwości wyboru?

Bramy wjazdowe w wersji kutej mogą prezentować się bardzo różnorodnie. Z reguły kojarzy się je z klasycznymi, zdobionymi kompozycjami, jednak równie dobrze można zdecydować się na bardziej nowoczesne projekty, odwołujące się do innowacyjnych wzorców. Właśnie to jest znacznym atutem tego rodzaju konstrukcji. Warto również rozwinąć wątek dostępnych modeli, ponieważ sprawdzeni producenci oferują w tym względzie naprawdę duże możliwości. Na początku należy zdecydować się, jak dokładnie ma być skonstruowana brama i jaki sposób otwierania będzie najwygodniejszy w konkretnym przypadku. Można mieć bowiem do czynienia z jednym skrzydłem opartym na tradycyjnych, wzmocnionych zawiasach. W takim wypadku cała jej powierzchnia odchylana jest, w celu stworzenia przestrzeni dla wjazdu lub wyjazdu z posesji. Drugim, standardowym rodzajem, są bramy kute dwuskrzydłowe, które otwiera się zwyczajnie, na dwie strony, przy czym można oczywiście otworzyć tylko jedną jej część.

Podobnym, lecz bardziej nietypowym rozwiązaniem jest podział 1/3 i 2/3, gdzie mniejsze skrzydło może jednocześnie pełnić funkcję furtki. Brama kuta może w końcu występować w formie przesuwnej, co znacznie zwiększa wygodę korzystania. Wszystkie rodzaje bram można wyposażyć w mechanizmy otwierające. W przypadku tradycyjnych wersji będą to siłowniki automatycznie odchylające skrzydła, natomiast jeżeli chodzi o bramy przesuwne samonośne, za cały proces odpowiada silniczek, który powoduje chowanie się bramy za płotem. Taki mechanizm znacznie ułatwia życie, a dodatkowo pozwala oszczędzić czas, np. podczas porannej drogi do pracy. Zamiast ręcznego otwierania i późniejszego zamykania bramy, wystarczy użyć dwóch przycisków na dołączonym pilocie.

Nowoczesne bramy wjazdowe kute – wzory, które zachwycą

Istotną rzeczą, która odróżnia bramy i ploty kute od pozostałych konstrukcji służących tym samym celom, jest obecność ciekawych i niepowtarzalnych ornamentów. W przypadku prefabrykowanych elementów najczęściej przęsła mają standardowe wzory. To niejednokrotnie może być oczywiście atutem, zwłaszcza w przypadku nowocześnie projektowanych domów i posesji, jednak w innych sytuacjach wersje kute mają znaczną przewagę. Wysmakowane kompozycje pozwalają osiągnąć niezwykle elegancki, kunsztowny styl, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Zwłaszcza że w przypadku wyboru takiego właśnie rodzaju ogrodzenia, Klient ma zazwyczaj dość duży wpływ na ostateczny kształt konstrukcji. Liczba możliwych do zastosowania ornamentów pozwala osiągnąć oryginalne i całkowicie niepowtarzalne efekty. Wzory bram wjazdowych dwuskrzydłowych, jednoskrzydłowych przesuwnych oraz pozostałych, mogą być bardzo ciekawe, a przede wszystkim różnorodne.

Kute bramy wyróżniają się dlatego, że zazwyczaj stanowią swego rodzaju ukoronowanie całej kompozycji. Są na ogół większe i odrobinę bogatsze od pozostałych części płotu. Naturalnie ostateczny jej kształt zależy od potrzeb zamawiającego i może przybrać niemal dowolną formę. Warto jednak zauważyć, że dobrze zaprojektowana i wykonana brama będzie stanowić niezwykle ważny element stylistyczny, który wpłynie na ocenę aranżacji całego przydomowego ogrodu.

Czym kierować się przy wyborze bramy?

Bramy wjazdowe oraz kute ogrodzenie oczywiście mają wiele zalet, o których była mowa powyżej, jednak aby cieszyć się w pełni ich właściwościami, należy zwrócić uwagę na kilka elementów już podczas wyboru producenta i konkretnego modelu. Jakie czynniki mają tutaj największe znaczenie?

  • Rodzaj wykorzystanego materiału – należy zwrócić uwagę, by bramy i ogrodzenia wykonane były z wytrzymałej stali.
  • Jakość wykonania – to sprawa oczywista. Chodzi o by, by całość nie uległa szybkiemu zniszczeniu.
  • Rodzaj i jakość montowanych mechanizmów – naturalnie takie mechanizmy można później wymieniać, jednak rodzi to dodatkowe koszty. Warto już na samym początku zdecydować się na uznaną markę.
  • Zabezpieczenie antykorozyjne – to kluczowa kwestia, w odniesieniu do trwałości całej konstrukcji. Jeżeli chcesz, by brama kuta przetrwała nienaruszona naprawdę długo, wybierz modele ocynkowane oraz malowane proszkowo. Ten dwustopniowy proces może całkowicie zabezpieczyć stalowe elementy przed niszczeniem.
  • Możliwości aranżacyjne – dobrze, jeżeli będziesz mieć wpływ na ostateczny design bramy. Wybieraj firmy, które oferują możliwość wyboru kształtu, rodzaju, liczby i wielkości stosowanych ornamentów oraz sposobu wykończenia.

Bramy wjazdowe kute – podsumowanie

Jeżeli szukasz solidnej bramy, która będzie spełniała swoją funkcję w stu procentach, okaże się wytrzymała, a do tego wzbogaci wizualnie całe ogrodzenie, wybierz wersję kutą. Zwróć uwagę na wskazówki zawarte w powyższym artykule i szukaj modeli zabezpieczonych przed korozją oraz innym rodzajem uszkodzeń. Polecamy oczywiście w tym zakresie swoje usługi. Jeżeli zainteresował Cię nasz wpis, zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępną na naszej stronie internetowej. Jeżeli chodzi o bramy kute, ceny są bardzo różnorodne i zależą od wymagań konkretnego zamówienia. Szczegóły uzgadniamy telefonicznie i mailowo.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.