Brama ze stali nierdzewnej – trwałe i efektowne rozwiązanie

brama-ze-stali-nierdzewnej

Budując lub remontując dom oraz wyposażając w pełni swoją posesję, prędzej czy później staniesz przed koniecznością wyboru ogrodzenia oraz bramy wjazdowej. Jest to bardzo ważny element, który wpływa na bezpieczeństwo i wygodę życia. Pytanie brzmi: jakiego rodzaju konstrukcje sprawdzają się najlepiej? W dzisiejszym wpisie zwracamy uwagę na bramy ze stali nierdzewnej, które stanowią bardzo popularny wybór wśród klientów. Dlaczego warto zdecydować się akurat na ten materiał? Jaki rodzaj bramy wybrać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Brama – kluczowy element ogrodzenia

Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że przy ogradzaniu działki, brama odgrywa kluczową rolę. O ile cały płot ma za zadanie zabezpieczyć posesję, uniemożliwić przedostawanie się do wewnątrz, a także po prostu zaznaczyć granice działki, to brama zapewnia dodatkowo wygodny dostęp mieszkańcom. Dzieje się tak oczywiście wtedy, gdy brama okazuje się dobrze dobrana, działa bezproblemowo i nie jest podatna na usterki. Potrzeby i gusty w kwestiach budowlanych i wykończeniowych są bardzo zróżnicowane, więc i modeli bram na rynku nie brakuje. Tak czy inaczej, solidna brama, niezależnie od ostatecznego wyboru jej stylistyki, będzie stanowić niezbędny element zarówno z punktu widzenia praktycznego, jak i wizualnego.

Bramy ze stali nierdzewnej

Doskonałym rozwiązaniem, które stanowi połączenie dużej funkcjonalności oraz zadowalających możliwości w zakresie wyboru odpowiedniego modelu, są bramy ze stali nierdzewnej. Jak sama nazwa mówi, konstrukcja wykonana z takiego materiału jest odporna na podstawowe uszkodzenie, które wiąże się z wykorzystaniem metalowych elementów – korozję. Brama wystawiona jest przez cały rok na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, niskie i wysokie temperatury. To może znacznie obniżyć jej wytrzymałość. Wysokiej jakości stal nierdzewna, dodatkowo zabezpieczona, np. za pomocą malowania proszkowego, pozwala uniknąć znacznej części zagrożeń. Z tego powodu jest to często wybierany budulec do bram i ogrodzeń. Brama nierdzewna ma również tę zaletę, że wymaga niewielkiej uwagi ze strony właściciela. Oczywiście konserwacja jest jak najbardziej wskazana, ale w porównaniu z innymi materiałami (np. drewno) stal ma dużą przewagę. Wykorzystany materiał jest naturalnie zabezpieczony przed uszkodzeniem. Stal, oprócz tego, że jest niezwykle trwała, pozwala osiągnąć bardzo różnorodne efekty kompozycyjne. Z tego względu na rynku dostępnych jest wiele, czasem nawet bardzo oryginalnych i zadziwiających konstrukcji. Oryginalna brama, wraz z dopasowanym ogrodzeniem będzie stanowić ukoronowanie ciekawie zaprojektowanego domu i całej posesji.

Rodzaje bram nierdzewnych

Choć wydawałoby się niektórym, że brama, jaka jest – każdy widzi i nie ma nad czym deliberować, sytuacja okazuje się zgoła inna. Tak, jak rodzajów ogrodzeń jest mnóstwo, tak samo poszczególne bramy różnią się między sobą. Na samym początku warto rozróżnić dostępne modele, ze względu na podstawowe typy funkcjonalne. Oczywiście dostępne są w różnych odsłonach, ale jest to podstawowa oś podziału.

Możesz więc zdecydować się na bramy:

  • Jednoskrzydłowe – działają one na standardowych zawiasach, naturalnie wzmocnionych, tak aby udźwignąć ciężar całej konstrukcji. Taka brama otwiera się cała, tworząc dużą przestrzeń wjazdową.
  • Dwuskrzydłowe dzielone na pół – najpopularniejszy rodzaj, który w określonych sytuacjach umożliwia otwarcie tylko połowy bramy. Jeżeli obydwa skrzydła zostaną odchylone, to przestrzeń jest oczywiście dokładnie taka sama, jak w wersji jednoskrzydłowej.
  • Dwuskrzydłowe z podziałem 1/3 i 2/3 – bardzo ciekawe rozwiązanie, w którym mniejsze skrzydło może równocześnie odgrywać rolę furtki. Dzięki temu nie ma konieczności stawiania osobnej konstrukcji, a co za tym idzie, całość staje się tańsza. Oczywiście czasem i w takim przypadku furtka jest montowana – wszystko zależy od indywidualnego wyboru.
  • Przesuwne samonośne – obsługiwane są zdalnie przez dedykowany mechanizm, co sprawia, że jest to najwygodniejszy dla użytkownika rodzaj bramy. Dodatkowo po otwarciu skrzydło "chowa się" za płotem, a więc nie zajmuje dodatkowego miejsca. Z tych powodów bramy przesuwne cieszą się obecnie ogromną popularnością.

Oczywiście różna może być także długość bramy, a w efekcie przestrzeń, która powstaje po całkowitym otwarciu. W ramach powyższych kategorii istnieje bardzo wiele rodzajów i wersji stylistycznych bram, które pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych kompozycji. Bramy ze stali nierdzewnej mogą być zabudowane w wersji z wypełnieniem lub prezentować się bardziej dostojnie, w modelach z eleganckimi zdobieniami i ornamentami. W przypadku kompozycji idących z duchem czasu popularnym rozwiązaniem są płoty oraz bramy palisadowe z poziomymi, stosunkowo szerokimi prętami. Nadają one dynamiki całej konstrukcji, nie tracąc wcale na funkcjonalności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy nierdzewnej?

Najważniejszym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze bramy wykonanej ze stali nierdzewnej, jest oczywiście jakość wykonania i wykończenia całej konstrukcji. Trzeba mieć pewność, że nie będzie sprawiała problemów podczas regularnego użytkowania. W przypadku bram przesuwnych samonośnych liczy się również jakość mechanizmu odpowiadającego za jej otwieranie. Oczywiście trudno dokonać takiej oceny, nie będąc specjalistą w temacie, więc jedną z możliwości jest po prostu wybór firmy, która cieszy się dobrą opinią i zapewnia usługi na najwyższym poziomie. Wracając jeszcze do kwestii napędów, to w tym przypadku istnieją renomowane marki specjalizujące się właśnie w takich mechanizmach.

Większość producentów bram i ogrodzeń zapewnia dostęp do takich produktów. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas składania zamówienia, jest jakość zastosowanych materiałów. Stal nierdzewna stali nierdzewnej nierówna, więc samo wspomnienie o obecności takiego tworzywa może nie być wystarczające. Tutaj, oprócz tej samej przesłanki, co w poprzednim akapicie (renomy marki) pewną wskazówką może być cena. Wiadomo, że nie jest to ostateczny wyznacznik jakości, jednak nadzwyczaj tanie konstrukcje mogą wzbudzić pewne podejrzenia. Wybór bramy nierdzewnej, jak i zresztą całego ogrodzenia to również decyzja dotycząca odpowiedniego stylu, a także funkcjonalności. Tutaj wracamy do tematu rodzajów bram, który został rozwinięty powyżej. Warto zastanowić się, jaka propozycja sprawdzi się najlepiej w konkretnych przypadkach – czy ma to być brama przesuwna, otwierana ręcznie, czy może wersja dwuskrzydłowa z automatycznym systemem otwierania. Warto również stawiać na uniwersalne kompozycje, które sprawdzą się na lata.

Bramy ze stali nierdzewnej - podsumowanie

Jeżeli zastanawiasz się nad solidną konstrukcją, która zabezpieczy Twoją posesję, brama z "nierdzewki" będzie wyborem całkowicie trafionym. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto przemyśleć swoją wizję i wcielić ją w życie. Jeżeli całość zostanie dobrze wykonana, będzie służyć Tobie przez długie lata, bez żadnej awarii. Jeżeli chodzi o wybór konkretnej bramy ze stali nierdzewnej, cena na rynku nie jest jednorodna. Warto porównywać ze sobą poszczególne oferty, biorąc jednocześnie pod uwagę renomę firmy oraz takie czynniki, jak dodatkowe certyfikaty, czy spełniane normy.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.