Brama garażowa na dwa samochody – jaką wybrać?

brama-garazowa-na-dwa-samochody

Coraz częściej przy budowie nowego domu właściciele decydują się na duży garaż, który pomieści dwa auta. Jaką bramę wówczas zastosować: pojedynczą czy dwie mniejsze? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie i pomagamy wybrać odpowiednią bramę garażową na dwa samochody dopasowaną do potrzeb ich użytkowników.

Zalety posiadania dużego garażu

Warto zdecydować się na budowę powiększonego garażu nawet w sytuacji, kiedy mieszkańcy domu posiadają obecnie tylko jeden samochód. Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie zostanie zakupione kolejne auto, a do tego czasu dodatkowe miejsce może służyć jako miejsce parkingowe dla gości. Dostępna przestrzeń stanowi również punkt do przechowywania nieużywanych przedmiotów albo domowy warsztat z narzędziami.

Garaż na dwa auta – jedna czy dwie bramy?

Przed przystąpieniem do wyboru konkretnego modelu bramy warto zastanowić się, czy do garażu na dwa samochody lepiej jest dodać jedną dużą bramę, czy dwie nieco mniejsze. Odpowiedź na to pytanie zależy od użytkownika i każde rozwiązanie ma wielu zwolenników.

Podwójne bramy garażowe są zazwyczaj tańsze ze względu na możliwość montażu jednej prowadnicy i napędu. Warto też zwrócić uwagę na energooszczędność – duża brama garażowa na dwa samochody pozwala ograniczyć koszty związane z ociepleniem garażu. Mniej energii cieplnej będzie wydobywało się na zewnątrz budynku, niż przy dwóch oddzielnych bramach. Z drugiej strony jednak należy wybrać model odporny na zużycie oraz awarie napędu, ponieważ pojedyncze urządzenie będzie wykorzystywane dwa razy częściej.

Trzeba również znać zalety dwóch mniejszych bram garażowych na dwa samochody. Cena jest nieco wyższa, ale każdy użytkownik może zyskać swoją autonomiczną furtę, która nie będzie narażona na częstą eksploatację. Garaż na dwa auta z dwiema bramami z łatwością da się otworzyć ręcznie w razie awarii napędu, ponieważ pojedyncze urządzenia są lżejsze niż podwójne, a ponadto szybciej ulegają automatycznemu otwarciu lub zamknięciu.

Brama garażowa na dwa samochody – wymiary

Aby dokonać dobrej decyzji, koniecznie trzeba znać rozmiar potrzebnej bramy garażowej na dwa samochody. Wymiary powinny uwzględniać miejsce pomiędzy pojazdami, a także przestrzeń gospodarczą w garażu. Jedna brama musi mieć co najmniej 2 m wysokości oraz 5 m szerokości. Wówczas obydwaj kierowcy mogą wsiąść do auta i wykonać potrzebne manewry. Warto też, by każda z pojedynczych bram mierzyła nie mniej niż 2 m wysokości oraz 2,3 m szerokości.

Rodzaje bram garażowych dwustanowiskowych

Warto przeanalizować popularne rodzaje dostępnych na rynku bram garażowych na dwa samochody. Dzięki temu dobór urządzenia do indywidualnych potrzeb oraz konstrukcji garażu będzie znacznie łatwiejszy.

Brama garażowa żaluzjowa

Ten typ urządzeń działa podobnie do żaluzji okiennych – brama zbudowana z wąskich paneli przy otwieraniu nawijana jest na wał umieszczony nad wjazdem. Poszczególne części połączone są tak, że po złożeniu urządzenie oferuje wyjątkową szczelność. Brama spoczywa ponad wjazdem do garażu, zatem to idealne rozwiązanie w przypadku ograniczonej szerokości, warto jednak, aby strop zawieszony był nieco wyżej, w zależności od wielkości wału.

Brama garażowa segmentowa na dwa samochody

Zarówno jeśli chodzi o pojedyncze garaże, jak i garaże na dwa auta, brama garażowa segmentowa to bardzo popularne rozwiązanie. Zbudowana z kilku składanych segmentów w trakcie otwierania może poruszać się do góry lub na prawo czy lewo. Wówczas płaszcz przechowywany jest pod sufitem albo po jednej ze stron.

Warto wariant bram garażowych segmentowych na dwa samochody dopasować do możliwości budowlanych: w niższych pomieszczeniach doskonale sprawdzi się urządzenie boczne, a w wąskich – górne.

Uchylna brama garażowa na dwa samochody

Garaże na dwa samochody równie często są wyposażone także w bramy uchylne. To pojedynczy panel, który za pomocą specjalnych ramion i prowadnic unosi się i chowa przy suficie. Stanowi jedną z najtańszych opcji, zarówno pod względem zakupu, jak i montażu. Niestety szczelność takich urządzeń pozostawia wiele do życzenia – środki zaoszczędzone na bramie trzeba będzie przeznaczyć na uzupełnienie strat ciepła. Trzeba zauważyć, że nawet po złożeniu brama uchylna zajmuje sporo miejsca, nie zawsze pasuje zatem do niewielkich garaży na dwa auta.

Garaż na dwa auta a brama ogrodzeniowa

Jeśli chodzi o ogrodzenia, Hammerman-Tech ma w swojej ofercie wiele ciekawych rozwiązań. Dobór automatycznej bramy garażowej dwustanowiskowej do płotu nada posesji spójny, harmonijny wygląd. Niemieckie napędy najwyższej jakości wyposażone są dodatkowo w zabezpieczenia i inne nowoczesne funkcje, warto więc zaufać specjalistom.

Bramy skrzydłowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku wjazdu na szerokość jednego samochodu. Otwierają się tak, jak bramy obsługiwane manualnie, czyli do środka posesji. Różnorodne dostępne na naszej stronie napędy cechuje między innymi krótki czas otwarcia, a także szeroki kąt, do jakiego uchyla się skrzydło. Do szerokich wjazdów polecamy montaż dwóch węższych skrzydeł, co wygląda bardzo elegancko, wymaga jednak sporo wolnej przestrzeni.

Do garaży na dwa samochody znacznie lepiej sprawdzają się bramy przesuwne. Do otworzenia takiej bramy nie potrzeba zbyt wiele miejsca – skrzydło wsuwane jest bezpośrednio za ogrodzenie z prawej lub lewej strony. Takie urządzenia są również bardzo wytrzymałe, oferują zatem przesuwanie skrzydeł o masie nawet do 600 kg i długości do 8 m. To doskonała opcja dla mieszkańców domów położonych blisko ulicy, na dość szerokiej działce.

FAQ

1. Jakie są plusy i minusy podwójnej bramy garażowej na dwa samochody?

Przy dużych garażach najczęściej stosowane są bramy garażowe na dwa samochody. Cena jest niższa, niż w przypadku zakupu dwóch oddzielnych furt. To rozwiązanie energooszczędne ze względu na ograniczoną liczbę mostków termicznych. Z drugiej strony jednak takie urządzenie narażone jest na usterki, ze względu na częste otwieranie i zamykanie, warto więc wybrać solidny model bramy.

2. Jakie wymiary powinna mieć brama garażowa dwustanowiskowa?

Odpowiednie rozmiary to kwestia kluczowa przy doborze bramy garażowej dwustanowiskowej. Wymiary minimalne to 2 m wysokości oraz 5 m szerokości. W przypadku dwóch pojedynczych bram każda z nich również powinna mierzyć 2 m wysokości i 2,3 m szerokości.

3. Jaki rodzaj bramy ogrodzeniowej warto wybrać do garażu na dwa auta?

To zależy od tego, czy na posesji znajduje się podwójny czy pojedynczy wjazd oraz jak wiele miejsca można przeznaczyć na skrzydła w pozycji otwartej. Do pojedynczego wjazdu szczególnie polecamy bramy skrzydłowe. W przypadku podwójnych podjazdów z powodzeniem wykorzystuje się dwie bramy skrzydłowe lub pojedynczą, dużą furtę przesuwną, idealną, kiedy na działce nie ma zbyt wiele miejsca.

Zapytaj o wycenę

Umów się z naszym doradcą na rozmowę

Przechowujemy i przetwarzamy Twoje dane osobowe w następujących celach: Analytics, Niezbędne.